Karacabey Longoz Ormanları

 

karacabey longozu

Longoz Nedir?

Longoz bir çeşit orman ekosistemidir. Subasar olarakta tanımlanır. Denize doğru akan derelerin getirdiği kumulların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan özel bölgelerdir. Buralarda bir çok endemik bitki ve canlı türleride yaşar. Karacabey Lonoguzunun olumuşuda bu şekildedir.

Karacabey Longozu Nerede?

Türkiye’ de yer alan 3 büyük longoz içerisinde en büyüğüdür. Longoz Bursa ili Karacabey ilçesinde yer almaktadır. Karacabey longozu içerisinde 250 civarı kuş türü yaşam sürmektedir.

karacabey longoz ormanları

Susurluk ırmağının denize dökülmesi ile biten yolculukta denize dökülmeden önceki son düzlükte denizin dalgalarının ve akarsuyun oluşturduğu kum seti nehrin denize dökülmesini engeller, denize dökülemeyen su yayılır ve Kocaçay Deltası ile Karacabey Longozunu oluşturur.

Diğer adı ile su basar ormanı dır. Karacabey Longozu’nda ak pelikan, kara leylek, flamingo ve kuğu gibi nesli tehlike altına girebilecek türlerin de bulunduğu 12 kuş türü deltada üremektedir.

Karacabey Longoz Ormanları giriş ücreti

Doğal bir alan olması ve Karacabey Longoz Ormanları ‘nın halka açık ve ücretsiz olduğu bilinmektedir. Herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

karacabey longozu

 

Karacabey Longoz ormanlarında ne yapılır?

Eşiniz, Dostunuz ile haftasonu Bursa’da gezilecek ender güzellikteki yerlerin başında Karacabey Longozu gelmektedir. Ailecek keyifli bir gezi olabilir. Longoz içersinde Kafe, Restoran ve kahvaltı alanlarıda bulunmaktadır. Ayrıca Kuş gözlemleri için Kule de bulunmaktadır. Kuşları incelemek isterseniz bahar aylarında tercih etmelisiniz onun haricinde görebileceğiniz Bok böcekleri ve inek koyun dan başka birşey olamaz. Bok böcekleri diyerek küçümsemeyelim oldukça önemli bir türdür. Ekosistem için olmazsa olmazıdır.

karacabey longozu bok böcekleri

Fotoğraftaki gibi yol üzerinde onlarca bu böcekten görebilirsiniz. Uyarı levhalarıda bulunmaktadır. Longoz onlarıda yaşam alanı olduğu için rahatsız etmemekte fayda var.

Çocuklu aileler içinde Karacabey longozu uygundur. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bilgiler mevcuttur. Longozun akarsu yatakları bataklıktır. Bu sebeple buralardan uzak bir yerde oturmanızı tavsiye ediyoruz. Çocuklarımızı yanımızdan ayırmayalım ve gözetim altında tutalım. Ayrıca etrafta yabani hayvanlarda olabilmekte. İnek, Koyun, Köpek, Tilki, Yılan, Böcek vb.

 

Karacabey Gezilecek Yerler in başında gelen longozu, Bok böcekleri’nden sonra en dikkat çeken bir diğer özelliği ise Nilüfer çiçeklerinin de burada olmasıdır. Dere yatağı üzerinde bu çiçekleri görebilir fotoğraflarını çekebilirsiniz. Fakat bazı yerler bataklık olduğu için yürürken çevreye dikkat etmenizde fayda var. Etrafta Tilkiler’de yer alıyor ama insanlara herhangi bir zararları buunmuyor.

karacabey longozu nilüfer çiçekleri

 

Karacabey Longoz Ormanları içerisinde konaklama yapılmamaktadır. Etraftaki Otel ve Pansiyonları değerlendirebilirsiniz. Ateşli Piknik yani Mangal yakmakta Yasaktır. Genel olarak insanlar termoslarında çay ve kahve getirip katlanır sandalye ve masalarını açarak Karacabey longozu nun tadını böyle çıkarıyor.

Son bir öneride Sabah ve Akşam üstü doğa yürüyüşleri için Karacabey Longoz Ormanları nı tercih edebilirsiniz. Yürüyüş için oldukça güzel bir parkurdur.

 

karacabey longozu uyarı levhası

Karacabey Longoz Ormanları Nasıl gidilir ?

Bursa Merkezden Karacabey Longoz Ormanlarına Otobüs ile Karacabey ilçesine veya farklı şehirlerden yine Karacabey’e gelmeniz yeterlidir. Sonrasında Minibüs vb. Toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamak mümkündür. Ayrıca google Maps aracılığı ile de Yol Tarifi alabilirsiniz.

Konum olarak Bandırma, Erdek, Manyas, Mustafakemalpaşa olduça yakındır. Buralarda Gezilecek yer arayanlar Karacabey Longozunu tercih edebilir.

Daha fazla gezi önerisi için Bursa’da Gezilecek Yerler Listemize göz atabilirsiniz.