DEVREMÜLK NEDİR ?

Modern zamanlarda çalışmak, hayatımızın merkezinde yer almaktadır. Yoğun iş temposu, uzun çalışma saatleriyle birlikte tatile ve tatili en iyi şekilde dinlenerek eğlenerek geçirmeye olan ihtiyaç artmış durumdadır. Sonuç olarak günümüzde tatil lüks olmaktan çıkmış ihtiyaç halini almıştır. Diğer taraftan tatile ihtiyaç duyan herkesin bunun için ayırabileceği geniş bütçeleri olmayabilir. Herkes yazlık konut alabilecek ya da lüks otellerde tatil yapabilecek durumda değildir. İşte bu noktada farklı gelir grupları için oluşturulmuş tatil seçenekleri devreye girmektedir. Daha düşük bütçeli oteller, tatil köyleri, devremülkler ve devretatiller bu seçeneklerden ilk akla gelenlerdir.

 

Devremülk Nedir?

Devremülk, son yıllarda özellikle kaplıca ve ılıca konut projelerinin yaygınlaşmasıyla sık sık duyduğumuz bir kavramdır. Peki nedir bu devremülk? Diğer yazlık yatırımlardan ya da tatil konseptlerinden farkı nedir? Devremülk, kişinin kendi belirlediği zaman dilimi içerisinde müstakil bir daireye TC tapusu ile sahip olmasıdır. Burada söz konusu olan daire genellikle tatil, kaplıca, ılıca veya dinlenme amacıyla tasarlanmış konutlarda bulunur. Bu sistemde kat mülkiyeti kanunu ile garanti altına alınmış ve bu hak birden fazla kişi arasında 15 günlük periyotlar halinde dağıtılmıştır. Burada devremülk sahipleri, kendi sahip oldukları periyot içerisinde konutla ilgili her türlü tasarrufa sahiptirler, kiraya verebilirler, satabilirler veya miras olarak bırakabilirler. Devremülk kavramı en çok devretatil ile karıştırılmaktadır hatta bu konuda zaman zaman tüketiciler yanlış yönlendirilmektedir. Devretatillerde ise mülk, en az üç yıllık bir için ve bu sürede en az bir haftalık zaman için kullanımının satılması durumudur. Devretatillerde tapu yoktur, sözleşme yeterlidir.

Neden Devremülk?

Yeni olana her zaman mesafeli bir yaklaşım söz konusudur, hele bir de bu yenilik için para ödeniyorsa zihinlerde soru işaretleri oluşması normaldir. Bu yüzden “neden devremülk alayım ki?” sorusu oldukça haklı bir sorudur. Cevabına gelecek olursak, öncelikle kısa süreli tatiller için yazlık almak iktisadi değildir. Devremülkte bir nevi maddi külfetini diğer devremülk sahipleriyle paylaşma sözkonusudur. Maddi külfetinin yanında yazlıklarda temizlik, tadilat ve bakımı sizin sorumluluğunuzdadır. Bunun için hem ekstra zaman ve para harcamak demektir. Devremülklerde ise bütün bu bakım, onarım hizmeti devremülk idaresi tarafından takip edilir. Mülk sahipleri sadece bunun için aidat öderler. Eğer o yıl devremülkünüzü kiralamayı düşünürseniz aidatı da kiracıdan alarak hiçbir masraf yapmamış olabilirsiniz. Ayrıca devremülkünüzü satmak istediğinizde kar etme ihtimaliniz de oldukça yüksektir.

Devremülk

 

 

Devremülk Alırkan Nelere Dikkat Edilmeli?

Devremülk de bir çeşit yatırımdır ve bu konuda da dikkat edilmesi gereken noktalar söz konusudur.

  • Öncelikle devremülk almadan önce devremülkün bulunduğu bölge, site içindeki sosyal tesisler, site hizmetleri derinlemesine araştırılmalı ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığına emin olmalısınız.
  • Devremülk hakkı sadece kat tapusu bulunan daire şeklindeki yapılarda ya da müstakil evlerde kullanılabilir.
  • Siz devremülkü aldıktan sonra en geç bir yıl içinde tapuların tamamı tapu sicilinde gösterilmelidir.
  • Devremülk hakkı en az 15 günlük olarak alınır, daha fazlası isteniyorsa bu 15 in katları şeklinde 30, 45, 60 günlük şeklinde belirlenerek tapuda bu şekilde belirtilir. Devretatiller farklıdır en az 7 günden başlar ve sözleşme yeterlidir
  • Devremülk hakkı sahiplerinin hak, borç, yetki ve sorumlulukları ile ilgili çözümde ilk referans kaynağı sözleşmelerdir. Bu yüzden sözleşmeler dikkatlice okunmalı, sözleşmeye eklemek istediğiniz bir şey var ise bu önceden belirlenmelidir.
  • Sorunların çözümünde sözleşme maddeleri yetersiz kalırsa bu durumda Türk Medeni Kanunu ve bu konudaki maddeleri baz alınır.
  • Eğer devremülk yönetimi ve diğer hak sahipleri kendi aralarında bir çözüm yolu bulamazlarsa başvuracakları nokta, gayrimenkulun bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemeleri olacaktır.Not: Tesisi ve dairenizi görmeden kapora ve ücret ödemesi yapılmasını önermiyoruz. Tesisi ve daire tipinizi mutlaka görmelisiniz ödemenizi satış anında yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Noterde veya tesisde devrini yaparken ücretinizi ödeyebilirsiniz.

 

You may also like...

WhatsApp İletişim