Şirince Kiliseleri

Yazımızda İzmir’in Selçuk İlçesine bağlı tarihi mimarisi korunmuş olan Şirince Köyü Kiliseleri inceleyeceğiz. Şirince ‘de gezilecek yerler listenizede ekleyebilirsiniz. Turistik bir köy olan Şirince’de gezilecek olan Aziz John Baptist Kilisesi ve Aziz Dimitrios Kilisesi olarak da bilinen Aziz Demetrius Kiliselerini sizlerle paylaşıyoruz.

1 – Şirince Aziz John Baptist Kilisesi

Şirince’ de yer alan ve inşası 1805 yılına uzanan Aziz John Baptist Kilisesi, bölgenin önemli tarihi değerlerinden biridir. Daha önceleri yerinde başka bir kilise olduğu tahmin edilen Şirince kilisesi, eski yapının yıkılması üzerine yeniden inşa edilmiştir.

şirince Aziz John Baptist Kilisesi

Şirince ‘de bulunan Kilise kapısı üzerinde yer alan kitabeye göre 1832 yılında yeninden inşa edilmiştir. Restorasyon çalışmaları ile hayat Şirince Kilisesi tekrar gün yüzüne çıkarılmıştır. Kısacası kilisenin günümüzdeki haline gelmesi için birkaç kez onarım görmesi gerekmiştir. Şirince Aziz John Baptist Kilisesi üç nefli ve dikdörtgen planlıdır.

St. John Baptist Ortodoks Kilisesi

Bugün Kilise konum olarak Şirince içerisinde özel mülkiyette olup, içerisinde şarap tadımlarının yapıldığı mahzen ve kafe bulunmaktadır. Bahçesinde ise bir dilek havuzu bulunan Aziz John Baptist Kilisesi’ nin havuzu iki bölümden oluşmaktadır.

Şirince Aziz John Baptist Kilisesi için konum bilgisi ektedir. Yol Tarifi alarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

2 – Şirince Aziz Demetrius Kilisesi

Mübadelenin ardından Şirince köyü ‘ne Makedonya ve Selanik’ten gelen Türklerin yerleşmesiyle Kilise kısa bir dönem cami olarak kullanılmıştır. Ardından terk edilerek metruk hale gelmiştir. Şirince köyü içerisinde yer alan kilise daha sonra restore edilerek ziyarete açılmıştır.

Aziz Dimitrios Kilisesi

 

Kilisenin içinde tavanda, yanlardaki nişlerde kısmen korunmuş freskler mevcuttur. Duvarlarda ve zeminde görülen devşirme malzemenin İsa Bey Camii ve St. John Kilisesi’nden getirildiği söylenmektedir.

 

Aziz Dimitrios Kilisesi

 

Şirince Kilise içinde en yoğun ve işçilikli ürünler naos ve bema bölümlerini ayıran ahşap yapılardır. Burada kalemişi bitkisel bezemeler, İsa peygamber ve havarilerinin resimleri bulunmaktadır. Ayrıca Farklı Şirince Kiliseleri olarakta çokça karıştırılan Ayasosti Kilisesi, Aziz Dimitrios Kilisesi olarak da bilinmektedir.

Şirince’de gezilecek bir yer olan Aziz John Baptist Kilisesi için konum bilgisi ektedir. Yol Tarifi alarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bir sonraki konu gezi üzerine olan izmirin en iyi sembolleri yazımıza mutlaka göz atmalısınız.