DEVRE TATİL

Havuz, bar ve restoran gibi birçok olanak bulunan Tesislerde belirli bir süre için tatil konaklaması satın alınmasıdır. Paylaşımlı tatil sahipliği veya diğer adıyla Devre Tatil genellikle: Termal otel, Kaplıca veya Tatil köylerini kapsamaktadır.

Devre Tatil Neden Mükemmel Bir Tatil Seçeneğidir?

Devre tatil, sevdikleri bir varış noktasında bir eve sahip olmak isteyen ancak tam sahipliği karşılayamayan veya ikinci bir ev satın almanın finansal yükü altına girmek istemeyen kişilere finansal olanakları dahilinde tatil evi sahipliği sunar.

Tesislerde genellikle bir haftalık sahiplik seçeneği sunulmaktadır. Ayrıca aynı tesiste veya aynı geliştiricinin sahip olduğu başka tesislerde ek hafta satın alınabilir. Sahip olduğunuz tesise her yıl gitmek istemiyorsanız RCI üyeliğiniz sayesinde sahip olduğunuz hafta ile tatil değişim programımıza katılabilirsiniz. Ayrıca sahip olduğunuz tesiste farklı bir hafta için rezervasyon yapabilirsiniz. Ayrıca amamen farklı bir tesiste başka bir hafta alabilirsiniz. Kısmi sahiplik mülkleri ve varış noktası kulüpleri genellikle birkaç haftadan fazla olan daha uzun sahiplik süreleri sunar. Bunlar genellikle ayrıcalıklı konumlardaki üst düzey mülklerdir.

DEVRE TATİL

DEVRE TATİL TÜRLERİ

icon-G_S.2.png

Sabit Hafta

Belirli bir tesiste hafta satın alın ve her yıl aynı tarihlerde tatile çıkın.

icon-G_S.1.png

Değişken Hafta

Sahip olduğunuz tesisin size atadığı tarihlerde bir hafta (veya daha fazla) satın alabilirsiniz. Ayrıca her yıl farklı tarihlerde olabilir.

İcon

Kısmi Sahiplik

Yoğun talep gören konumlardaki üst düzey mülklerde birkaç hafta sunar. Kullanım genellikle sabit ve değişken haftalar arasında sırayla gerçekleşir.

icon-G_S.4.png

Satın Al ve Bırak

Sabit bir dönem için bir mülkten hisse satın alın ve konaklamadığınız zamanlarda kira gelirinden faydalanın. Dönemin sonunda mülk satılır ve sermaye kazancı tüm taraflar arasında paylaştırılır.

DEĞİŞİM SEÇENEKLERİ
ÜLKELER
RCI ÜYELERİ

Devre Tatil Ev değiştirmekten çok daha fazlası

Devre tatil sahibi olmak, bir mülke tamamen sahip olmanın ve bakım masraflarının getirebileceği finansal riski azaltır. Çünkü size her yıl garantili bir tatil sunmaktadır. 

RCI’a katılarak çok çeşitli tatil seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Mesela varış noktasına bakılmaksızın hafta başına aynı düşük ücret karşılığında dünya genelinde bulunan üye tesislerimizdele değişim yapabilirsiniz. Ayrıca indirimli kiralık tatillere ve tatil “ekstralarına” erişim sağlayabilirsiniz.

DEVRE TATİL
DEVRE TATİL

Neden Devre Tatil Satın alınır?

Devre tatil (veya diğer bir adıyla paylaşılan tatil sahipliği), bir tesis mülkünde genellikle bir hafta veya daha uzun olmak üzere belirli bir kullanım süresi satın aldığınız bir uygulamadır. Devre Tatil sistemi tatil evi sahipliğini, sevdikleri bir tatil yerinde ikinci bir evleri olmasını isteyen ancak tüm sahipliği karşılayamayan veya ikinci bir ev almak için gerekli finansal yatırıma girmek istemeyen kişilerin ulaşabilecekleri finansal seviyeye getirir.

Tesisler genellikle, aynı tesiste veya aynı geliştiricinin sahip olduğu başka tesislerde ek hafta satın alma potansiyeliyle birlikte yalnızca bir haftalık sahiplik ve kullanım seçeneği sunar. Kısmi sahiplik mülkleri ve “destination kulüpler” genellikle en iyi konumlarda yüksek gelir grubuna hitap eden mülklerde birkaç haftadan oluşan daha uzun süreli sahiplik seçeneği sunar. Ayrıca RCI ile Uluslararası değişim yapma imkanı sağlanmaktadır. Toplam 100 ülke genelinde 4500 tesis’te tatil yapabilirsiniz. Sonuç olarak görmek ve gitmek istediğiniz bir çok ülkeye RCI ile gidebilirsiniz.

Devre tatil

Devre Tatil Neden Harika Bir Tatil Seçeneğidir ?

Devre tatile veya kısmi mülke sahip olmanın en büyük avantajı, bir mülke tamamen sahip olmanın ve bakımını yapmanın getirebileceğinden daha az finansal riskle ‘ev konforunda’ garantili bir tatil imkanı ve çok daha fazlasını sunmasıdır. Tatil sahipliği tesisleri, otellerle karşılaştırıldığında daha geniş konaklama birimleri sağlayabilir. Ayrıca daha fazla tesis içi konuk olanağıda sunabilir.

Ancak Tatil Değişim hizmet sağlayıcısı üyeliğiniz olmadan devre tatil haftanızı başka bir tatille değiştiremezsiniz. RCI’a katılarak, RCI’ın değişim programına kaydolan mülklerle değişim yapmak ve Wyndham Worldwide konaklama grubu bünyesindeki ortak şirketlere ait konaklama birimlerimizde tatil yapmak gibi çok çeşitli tatil seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. RCI Tatil Değişim ağı kapsamında 100’den fazla ülkede 4.500 bağlı tesis bulunmaktadır. Heyecan verici bir tatil deneyimlerine erişebilirsiniz.

Devre tatil

Devre Tatil Seçenekleri

Satın alabileceğiniz tatiller:

 • Her yıl aynı dönemde ziyaret edebileceğiniz belirli bir tesiste yılın belirli bir döneminde bir haftalık (veya daha fazla) tatiller.
 • Esnek hafta – her yıl ‘sahip olduğunuz tesis’ tarafından size tahsis edilir. Bu, her yıl aynı hafta için geçerli olmayabilir.
 • Puanlar – ‘para birimi’ olarak kullanılır. Her tesise/haftaya bir puan değeri tahsis edilir. Araba kiralama, havalimanı otelleri ve etkinlik biletleri gibi RCI Points Ortak ürünlerinde de kullanılabilir.
 • Kısmi sahiplik, çok rağbet gören tatil yerlerinde bulunan lüks mülklerde birkaç haftalıktır. Genellikle genellikle bir aydan üç aya değişen sürelerle kullanım sağlar. Bu mülklerde çoğunlukla konsiyerj servisi, kişisel seyahat hizmetleri ve başka imkânlar da sunulur. Kısmi sahiplik tatillerinizin kullanımı genellikle dönüşümlüdür. Veya sezon içinde sabit ve esnek dönemlerin karışımından oluşur. Kısmi mülkler için bölgedeki gayrimenkullerin yeniden satış değerlerinin uygulandığı biliniyorsa, kısmi sahiplik alınarak mülke finansal bir yatırım yapılabilir.
 • Satın Al-Kirala programları – Belirli bir süre için bir mülkten hisse alırsınız ve burada kalmadığınız zamanlarda kira gelirinden faydalanırsınız. Belirlenen dönemin sonunda mülk satılır ve tüm taraflar sermayenin değerlenmesinden pay alır. Ara dönemde ise alıcı kendi hissesini serbest piyasada satabilir.
 • RCI Tatil Değişim programına veya Registry Collection’a (RCI’ın kısmi lüks mülk değişim programı) üye olabilirsiniz. Ayrıca listelenen mülk türlerinden herhangi birinden paylaşılan tatil sahipliği alanlar. ‘konaklama sürelerini’ veya ‘sahip oldukları haftayı’ sırasıyla RCI’a ve Registry Collection’a bağlı tesislerde bir veya daha fazla hafta ile değiştirebilir.
devretatil

Devre Tatil satın almak güvenli midir?

Devre tatil sözleşmesi nedir?

Devre Tatil sözleşmesi, Bir yıldan uzun süre için kurulan ve tüketiciye bu süre zarfında birden fazla dönem için bir veya daha fazla sayıda gecelik konaklama imkânı veren sözleşmelerdir. Diğer tüm perakende müşterilerine göre daha güçlü tüketici koruma yasalarıyla korunmaktadır.

2011 yılından itibaren AB Devre Tatil Direktifi ile, herhangi bir şekilde depozito alma yasağı ve satın alma işlemiyle Devre tatil sözleşmesi imzalandıktan sonra 14 günlük bekleme süresinin bulunması. Devre tatilin satış şekline ilişkin sıkı düzenlemeler getirilmiştir. Bu süre boyunca satın alan taraf sözleşmeyi iptal edebilir ve herhangi bir ödeme yapması gerekmez.

Sahiplik ve kullanım hakları ve sorumluluklarıyla ilgili ayrıntıları sahip olduğunuz tesisin tüzüğünde bulabilirsiniz. Temizlik, bina onarımı, bahçe işleri, güvenlik masraflarını kapsayan yıllık bakım ücretini ödemekten sorumlu olursunuz. Bir haftalık sahiplik için bakım ücreti başlangıç tutarı 870 TL olabilir ve devre tatilinizin büyüklüğüne, kaliteye ve tesis içi olanaklara bağlı olarak artış gösterir.

Tesisler profesyonel yönetim şirketleri tarafından yönetilmektedir. Tesisin bakımını yönetmesi için bir Tesis Sahipleri Komitesini görevlendiren tesis sahipleri tarafından işletilmektedir.

Resort Development Organisation gibi sektörel müşteri kuruluşları devre tatil sahiplerine öneri, destek, rehberlik sunmaktadır. 

DEVRE TATİL

Devre Tatil Tesisi Geliştiricileri neler yapar?

Tesis geliştiricilerinin yalnızca tek bir işlevi vardır. Birden fazla tatil yerinde bir veya daha fazla tesis inşa edip geliştirirler. Ayrıca yeni satın alanları desteklemek üzere finansal paketler de sunabilirler. Geliştiriciler, mülkler satılabilir duruma geldiğinde, mülkün bulunduğu ülkenin yasaları. Ayrıca AB Devre Tatil Direktifi uyarınca devre tatil sahiplerinin haklarını korumak üzere bir süreç başlatırlar.

Tipik olarak şunlar dahildir:

Tesis için bir yönetim anlaşması. Tesisin işletilmesi için gerekli bütçe ve tesis sahipleri komitesi (oluşturulmuşsa) ile yönetim. Ayrıca şirketi arasındaki ilişkinin ayrıntıları bu anlaşma ile belirlenir.

Devre tatil sahipleri konaklama biriminin kendisine değil, konaklama biriminin kullanım haklarına sahiptir. Yasal sahiplik genellikle bir yediemine (trust company) verilir. Geliştirici, mülkün haklarını yediemine verir ve karşılığında her konaklama ünitesi için üyelik sertifikaları alır. Finansal olarak korunmanızı sağlamak için mülkler fonda tutulur.

Bazı geliştiriciler mülkün kullanım haklarını geliştiriciden, satın alan tarafa devreden anlaşmanın yasalara uygunluğunu denetleyen bir noter aracılığıyla sözleşme yapar ve işbirliği içerisinde hareket eder.

Devre tatil bilgileri

Devre Tatil Bilgileri

Devre tatil sektörü, 50 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmektedir.

RCI piyasadaki en eski değişim tatili şirketidir; 1974 yılından bu yana üyelerimize tatil imkanları sunuyoruz.

 • Avrupa’da 1.300’ü aşkın tesis vardır
 • Hilton, Disney, MacDonald Hotels, Sol Melia dahil prestijli otel markalarında da devre tatil sunulmaktadır. Üstelik sayıları da gittikçe artmaktadır.
 • Devre tatilinizi kullanmak istemiyorsanız, istemediğiniz kullanım süresini ailenize ve arkadaşlarınıza devredebilirsiniz.
 • Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda kısa vadeli ve deneme amaçlı sahiplik olanakları geliştirir. Hayat boyu sürecek bir yatırım yapmadan devre tatilin sunduğu yaşam tarzını deneme imkanı sunar.
 • Resort Development Organisation gibi sektörel müşteri kuruluşları devre tatil sahiplerine öneri, destek ve rehberlik sunar.
 • Sunduğu tüm tesis deneyimlerinin benzer bir kalitede olmasını sağlamak için elinden geleni yapar. Ayrıca değişim Tatili hizmet sağlayıcısı olarak RCI, üyelerinin yerine tesis kalitesini izlemektedir. Bağlı Tesis Hizmetleri ekiplerimiz, belirlenen kalite kriterlerini korumak adına. Ayrıca bağlı tesislerle işbirliği yaparak bağlı tesisleri denetler.
 • RCI üyelerimizin Hoş Geldiniz anketinde belirttikleri görüşlerin skorlarını kullandığımız için bağlı tesislerin RCI kalite derecelerini belirlememizde RCI üyelerimiz bizlere yardımcı olur.
 • Kalite kriterlerinin altında olan tüm tesisler RCI bünyesinden çıkarılır.
rci
Menu