Termal Su

Yer altından yeryüzüne çıkan yüksek mineralli ve yüksek sıcaklığa sahip sular Termal Su olarak tanımlanmaktadır. Sıcaklığı 20 ila 110 °C arasında değişmektedir. Tarih boyunca insanlar kaplıcaları banyo yapmak, rahatlamak veya tıbbi tedavi amaçlı kullanmıştır.

Termal su, Tanımının ardından en çok merak edilen ve sorulan sorular alt başlıklar halinde listelenmiştir. Hadi gelin beraber Termal sular hakkında en çok merak edilen soruları inceleyelim.

Termal Su Ne İşe Yarar?

Termal su ne işi yarar? sorusuna verilebilecek en güzel yanıt Su ile Gelen Sağlık ve Güzellik cevabı olacaktır. Kaplıca suları, olarakta bilinen Termal Sular birçok mineral ve madensel tuzlar içermektedir. Özellikle cilt rahatsızlıklarında, romatizmal hastalıklarda çok etkili bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Şifalı Su olarakta bilinen Termal sular, hem bedenen hemde ruhsal olarak rahatlatır. Vücudun adeta yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda kireçlenmelere oluşumlarında oldukça etkili bir yöntemdir.

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde bulunan jeotermal sular, çevresinde kurulan termal tesislerle, bedensel ve psikolojik yorgunluklarını üzerlerinden atmak isteyenlerin tercih ettiği bir tatil seçeneğidir. Bu Tatil seçeneklerinde Tesislerde bulunan Spa merkezleri hakkında bilgi edinmek isterseniz, Termal Otellerin Özellikleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Termal Su Nasıl Oluşur?

Yer kabuğunun faylarla parçalandığı yerlerde yüzeye yakın sıcak alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar, fay kırıkları ile magmanın yüzeye sokulmasıyla oluşur. Yüzey suları faylar aracılığı ile sıcak alanlara kadar iner. Burada magmanın etkisiyle ısınır ve yine fayları takip ederek yüzeye ulaşır. Böylece sıcak su kaynakları yani kaplıca suları oluşmaktadır..

Termal Su nasıl oluşur

Yer altından yer yüzüne çıkan sıcak su kaynakları.

Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

Genel olarak şöyle sıralamak mümkündür;

 • Astım, bronşit, allerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları, nefes darlığı gibi solunum yolu hastalıklarında tedavi edicidir.
 • Sedef, egzama, akne gibi cilt rahatsızlıklarında.
 • Kireçlenme, bel fıtığı, ve romatizmal rahatsızlıklarda. Ayrıca kas ve eklem ağrılarında oldukça etkilidir.
 • Felç, ameliyat sonrası hareket bozukluğu, çocuk felci gibi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır.
 • Mide rahatsızlıkları, obezite, insülin direnci, karaciğer yetmezliği, gut gibi mide bağırsak problemi yaşayanlarda tedaviyi destekleyici olduğu bilinmektedir.
 • Böbrek taşı, idrar yolları enfensiyonları, prostat gibi böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarında faydalıdır. Aynı zamanda tedavi yöntemi olarakta kullanılabilir. Örneğin; çamur banyosu ve içme kürleri şeklinde uygulayabilirsiniz.
 • Kadın doğum hastalıkları, iltihap, kısırlık gibi tedavilerde çok iyi sonuçlar alınmaktadır.
 • Termal suların, sinir bozukluğu, stres, vb. Nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Termal Su İçilir Mi?

Termal su içme kürü olarak kullanılabilir. Daha sağlıklı bir uygulama için çeşitli meyve ve sebze karışımları ile detoks suyu hazırlayarak uygulanması oldukça faydalı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise Suyun içme özelliğinin bulunmasıdır. Hiç bir bilginiz veya uzmana danışma imkanınız bulunmuyorsa lütfen içmeyiniz. Çünkü bazı sular fazla mineral içerdiği için insan vücuduna faydası olduğu gibi zararıda olabilmektedir.

Termal Su Kullanımı: İçilebilir özelliği bulunsada normal içme suyu gibi tüketilmemelidir. Belirli aralık ve periyotlar halinde alınması gerekmektedir. Termal suyun, Bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi farklı rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Bu sebeple Doktor veya uzman önerisi altında alınması daha sağlıklıdır.

termal su içilir mi?

Bir içme kürü.

Termal Su Cilt Lekelerine iyi gelir mi?

Termal Sular, yüz, el, kol, boyun kısacası bütün vücut bölgelerinde cildi, nemlendirip temizlemesi açısından oldukça tercih edilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde sivilce oluşumunu engeller gözenekleri sıkılaştırır. İltihap giderici ve önleyici etkiler yaratması açısından değerli olan Termal Sular cilt dokusu üzerinde iyileştirici etkiler sunar. Aynı zamanda cildinizin ve saçlarınızın kaybettiği minerali yeniden kazanmasını sağlar. Ancak herşey kararında yapılmalıdır.

Termal su Cilde Faydaları

Spa Merkezi.

Termal Su Yüze ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Termal suların Yüz ve Cilt üzerindeki faydalarını kısaca belirmek gerekirse;

 • Yüze kaybettiği nemi geri kazandırır.
 • Yüzünüzü ve Cildinizi derinlemesine temizler ve maske etkisi sağlar.
 • Cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Erken yaşlanmayı önler.
 • Selülit oluşumunu azaltır
 • Cilt kuruluğunun ve çatlaklığının önüne geçer.
ANASAYFA TERMAL OTELLERİN ÖZELLİKLERİ