sıkça sorulan sorular

DEVREMÜLK ÜZERİNE EN ÇOK SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular bölümünün konusu: Genel olarak en çok karşılaşılan ve merak edilen Devremülk üzerine soru ve cevaplarından oluşmaktadır. Devremülk ve Devretatil üyelerinin sorularına genel olarak makalemizde kısa kısa yer vermeye çalıştık. Umarız biraz olsun sizlere bilgi sağlayabilmişizdir. Not: İPEKTATİL herhangi bir mülk veya tesisin sahibi değildir. Bu sebeple devremülk alım ve satımı yapmamaktadır. Sizin adınıza herhangi bir devremülkü alıp satmaz Kiraya vermez herhangi bir ücret vb. talep etmez. Sitemiz üzerinde yer alan ilanların hepsi güncel olup sahibinden ilanlardır. İlanlar ile ilgili bilgi için ilan sahipleri ile irtibata geçebilirsiniz.

DEVREMÜLK DÖNEMLERİ VE SÜRESİ NEYİ İFADE EDER?

Dönem bilgisi: Yılın hangi ay ve haftalar içerisinde kullanım imkanı olduğunu ifade eder. Her tesisin farklı olabilir. Kırmızı dönem yaz mevsimi, Mavi dönem kış mevsimi, Beyaz dönem ise bahar mevsimini tanımlamaktadır. Kırmızı dönem en üst olup yılın istediğiniz tarihlerinde kullanım imkanı sunar. Ayrıca Bazı Tesislerde Yüksek Kırmızı Dönem'de bulunmaktadır. Bu yine en üst olan dönemi ifade etmektedir. A tesisinde Kırmızı dönem en üst iken B Tesisinde Yüksek Kırmızı Dönem en üst olan dönemdir. Yine bazı tesislerde dönem bulunmazken yılın her ay değişen zamanlarında kullanım imkanı sunulmaktadır. Veya tamamen esnek olabilmektedir.

Süre Bilgisi: Yılın hangi ayında ve ne kadar süre ile kullanılacağını ifade eder. Devre mülk/Tatil en az 6 ve 7 günlük satılmaktadır. Genel olarak 7 gün, 10 gün, 15 gün, 21 gün, 45 gün gibi ilerler ve süre arttıkça yıldat fiyatlarıda artmaktadır. Bazı tesislerde belirli tarhi aralığı bulunur. Örneğin 20.03 ile 27.03 arası gibi. Bunların haricinde 15 gün son bahar 15 gün yaz 15 gün de kış olarak 45 günlük olanlarıda mevcuttur. Kısaca bu bilgiler Tesis özelliklerine göre değişim göstermektedir.

DAİRELERİN İÇERİSİNDE NELER BULUNUR?

Her tesisin daire özellikleri farklı olabilmektedir. Genel olarak Devremülk  içerisinde sizin ihtiyacınıza yönelik her şey bulunmaktadır. Mutfak eşyaları, Fırın, Kanepe, Yatak, Koltuk, Şezlong, Masa, Sandalye, Tv, Uydu, Klima, Buzdolabı, Ketıl, Bardak, Tabak, Kaşık, Çatal vb. Sistem otel mantığı gibi hareket eder siz gelmeden daire içi hijyen açısından temizliği ve bakımı yapılmaktadır. Ayrıca çarşaf, battaniye, yorgan, nevresim vb. yenilenir/temizlenir.

devremülk odaları

ODA TİPİ VE KİŞİ SAYISI NE DEMEK?

Termal tesisler'de oda ve kişi sayısı bulunmaktadır. Örneğin 1+0 oda sayısı bulunan daireler 2+1 kişiktir. İçerisinde 1 oda ve 1 çift kişilik yatak bulunmaktadır. Maksimum konaklama yapacak kişi sayısını belirler. 1+0 Dairelerde 4, 5 kişi konaklama yapılmasına yönetim izin vermemektedir. Kurallara aykırıdır. 1+1 oda sayısı bulunan daireler ise 3+1 kişiliktir. 2+1 oda sayısı bulunan daireler ise 4+1 kişiliktir. Benzer şekilde devam etmektedir. Oda sayısı ve kişi sayısı birbiri ile karıştırılmamalıdır. Bazı oda tipleri Aile odası, Kral dairesi, Yalı dairesi gibi isimlendirilmektedir. Tesislere göre farklılık göstermektedir.

TERMAL TESİSLERİN HAVUZLARI HİJYENİK Mİ?

Bütün termal tesisler yönetmelik gereği hijyen açısından kontrol edilmektedir. Sağlığa önem verdikleri için çoğu tesisin spa merkezine galoş takarak girersiniz. Havuzları günlük haftalık olarak temizlenmektedir. Her termal tesisin kaplıca suyunun yeterlilik belgeliri mevcuttur. Kontrol etmek veya bilgi sahibi olmak isterseniz tatil köyünün ilgili biriminden detaylı bilgi alabilirsiniz.

termal havuz

SPA MERKEZLERİ ÜCRETLİ Mİ?

Genel olarak ele alındığında Spa merkezleri ücretli ve ücretsiz bölümlerden oluşmaktadır. Her tesisin kuralları ve özellikleri farklıdır. Mesela hamam ve  kapalı havuz bir çok tesiste ücretsizdiz. Diğer Masaj odası, Sauna, Terapi odası varsa Fizik tedavi bölümleri ücretlidir. En doğru bilgiyi üyesi olduğunuz Tesis Spa merkezinden öğrenebilirsiniz.

spa merkezi ücretli mi

TERMAL SUYUN İYİLEŞTİRME ÖZELLİĞİ VAR MI?

Elbette bunu es geçemeyiz termal suyun bin bir çeşit hastalığa faydası olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin Solunum Sistemi Hastalıkları, Cilt Hastalıkları, Kas- İskelet Sistemi Hastalıkları, Kalp-Dolaşım Sistemi Hastalıkları, Mide-Bağırsak- Metabolizma Hastalıkları,  Böbrek ve İdrar Yoları Hastalıkları,  Kadın-Doğum Hastalıkları, Nörolojik Hastalıklar. Daha detaylı bilgi için Termal su başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

RCI NEDİR?

RCI: Uluslar arası devre tatil değişim sistemi olarak tanımlanmaktadır. Tesisiniz Rci üyesi ise haklarınızı başka üye otellerde kullanabilirsiniz. Örneğin sizin Akdeniz bölgesinde bir Devre tatil üyeliğiniz mevcut, sıkıldınız bu yıl başka bir tesiste hakkımı kullanmak istiyorum diyorsunuz. RCI kataloğundan kendinize farklı bir tesisten yer seçiyorsunuz. Hepsi bu kadar. Ancak RCI değişim ücretlerinide hesaba katmayı unutmayınız bunlar tesislere göre farklılık gösterir. Detaylı bilgi için RCI İnternet sitesini kontrol edebilirsiniz.

rci nedir

DEVREMÜLK TESİSLERİDE YILDAT NEDİR, NEDEN ALINIR VE NERELERE HARCANIR?

Yıllık Aidat, Tesisinizin belirlediği ve yıllık alınan bir ücrettir. Apartman aidatları gibi düşünebilirsiniz ama sadece yılda bir defa alınır. Yıldatlar Tesise, Daire tipine, Kullanım süresine göre farklılık  göstermektedir. Genel olarak ele aldığımızda. Örneğin 125 Euro yıldatınız var diyelim. Bu yıldatlar kullanım yaptığınız sene için alınır, kullanım yapmadığınız yıl için sizden yıldat talep edilmez. Tesisin genel giderleri, Temizlik, Güvenlik, Yeşillendirme, Bakım ve Onarım çalışmaları, Daire içerisindeki mutfak aletleri yatak ve kanepeler Tv ler, Tesiste çalışanların maaşları gibi sıralandırabiliriz. Daire içerisindeki Araç ve Gereçler her 4 yılda bir yenilenmektedir.

Not: Yıldatların yatırılma süreleri vardır bunları tesisinizden öğrenebilirsiniz.

 

Ek bilgi: Yıldat koşulları tesislere göre değişiklik göstermektedir. Bazı tesislerde zorunlu olabilmektir. Tesis yetkili birimlerinden veya Devremülk / Devretatil sözleşmeleri ve kurallarını inceleyiniz. Bu bilgiler sözleşmelerde de yazmaktadır.

DEVREMÜLK SATIŞI NEREDE YAPILIR?

Kullanım hakkızı veya Devre Tatil Sözleşmenizi başka birinin üzerine devretmek istediğinizde üyesi olduğunuz tesise (alıcı ve satıcı beraber) giderek yapabilirsiniz. Ayrıca Noter ve Tapu kadastroda da yapılmaktadır. Bunlar Sizin üyesi olduğunuz tesisin üyelik şartlarına göre değişiklik gösterir. Daha detaylı bilgi için Tesisinizin müşteri hizmetlerini aramanızı rica ederiz.

Devremülk Sıkça sorulan sorular

DEVREMÜLK NASIL SATILIR?

Öncelikle satmayı düşündüğünüz devremülk için fiyat araştırması yapılmalıdır. Çünkü aynı devremülk farklı fiyatlardan satın alınabilmektedir. Bunun için kendi tesisinize başvurabilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerindeki ilan sitelerinide deneyebilirsiniz. Devremülk üzerine olan siteler daha etkili olabilmektedir. Fiyat, daire bilgisi, dönemi ve aidatı etkili olan etmenlerdir. İlanınız için doğru fiyatı bulup ipektatil.com üzerinden ilan vermenizi tavsiye ederiz. Fiyat konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz iletişim bölümünden bize tesis adı dönemi ve daire oda sayısını yazmanız yeterlidir. Piyasa araştırması yapılıp size en kısa sürede yanıt verilecektir. Sonuca göre ipektatil.com üzerinden veya tercih edeceğiniz diğer portallar üzerinden yeni bir ilan oluşturabilirsiniz. Herşeyden önce ilanınız ne kadar çok etkileşim alır görüntülenirse sizede faydası bir o kadar çok olacaktır. Bunun için bir kaç farklı platformda da ilan oluşturabilirsiniz. Devremülk nasıl satılır sorunuza doğru yanıt verebilmek son derece önemlidir. Farklı sorularınızı bize yazmayı unutmayın. Devremülk üzerine bilgimizi sizinle paylaşmaktan mennun oluruz.

Devremülk nasıl satılır

DEVRE MÜLK’TEN VAZGEÇME HAKKIM VAR MI?

Devre mülk/devre tatili alıcılarının 14 günlük Cayma süresi vardır. Örneğin, Termal bir tesisten bir daire satın aldınız ama sonra içinize sinmedi ve vazgeçmek istiyorsunuz. Aldığınız tarihten itibaren yasal olarak 14 gün içerisinde vazgeçebilirsiniz bu hak resmi olarak tanınmıştır. Güncel devre tatil sözleşmesini Mevzuat üzerinden inceleyebilirsiniz.

SİZLERDEN GELEN SORULAR

DEVREMÜLKÜMÜ KOMİSYON KARŞILIĞINDA SATMAK İSTEYENLER VAR DOĞRU MU?

Hayır. Devremülkünüz için sizden ön ücret talep eden kişilere sakın itibar etmeyiniz. Yüksek fiyatlara sattıklarını söyleyen kurum ve kişiler gerçek dışıdır. Bunlara itibar etmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Devremülkünüzü ancak Kendi tesisiniz komisyon karşılığı satmaktadır. Tabi tesisinde yetkili birimi olması gerekiyor. Sizlerden ücret talep eden kişileri en yakın adli kuruluşlara bildirmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde oldukça artan bu konulara lütfen itibar etmeyiniz.

Ek bilgi: Sizi Otel çalışanı, Rci çalışanı veya Farklı bir şirket adı kullanarak sizi arayan kişiler gerçek dışıdır. Bunlar sizin puanınızı aidatınızı vb. şeylerle iade ediyoruz gibi sebeplerle kart bilgisi isteyebilir. Bu kişiler ile bilgilerinizi asla paylaşmayınız. Ayrıca kimseye para göndermeyiniz.

Menu