Avşa Adası

avşa adası gezilecek yerler

Marmara Bölgesi’nde yer alan ve Balıkesir’e bağlı olan Avşa Adası özellikle İstanbul, Bursa, Tekirdağ gibi illere yakınlığı ile bilinmektedir. Yazlık alanları bünyesinde bulunduran Avşa Adası, yıl içerisinde hem yerli hem de yabancı turistlerin ziyaret ettikleri yerler arasındadır. Avşa içerisinde farklı koyları gezebilme şansını elde edebileceğiniz muhteşem güzelliklere sahip olan yerler arasındadır.

Avşa şarapları, eğlence mekanları ve denize çıkan cıvıl cıvıl sokaklarıyla her yaştan ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Balıkesir’e bağlı olan Avşa Adası İstanbul’a yakın bir yer olma özelliğinide taşıyor. Avşa Adasına İDO feribotları ile İstanbul, Tekirdağ, Erdek ve Bandırma’dan arabalı vapurlar ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avşa Adası Ziyaretinde Gezilecek En Popüler Yerler

Keyifli bir tatil ve gezi planı yapmak isteyenler için bu yazımızda Avşa Gezilecek Yerleri inceledik. Görülmesi gereken yerleri kolaylıkla bulabilmeniz için konum bilgilerinide paylaştık. Hadi gelin şimdi Avşa’da gezilecek yerlere birlikte göz atalım.

1 – Değirmenardı Mevkii

Avşa Adası’nın merkezinde gezilecek yerler arasında bulunan Değirmenardı, iskelenin hemen yanında bulunuyor. Özellikle akşam üstü gün batımını izlemek için oldukça popüler bi nokta. Sabah ve Akşam yürüyüşleri içinde tercih edebilirsiniz. Etrafta Kafe, Restoran vb. yerlerde bulunmaktadır. Ayrıca konaklama yapmak isteyenler bu bölgede yer alan Otel, Pansiyon ve Apartları tercih edebilir. Denizide oldukça güzeldir.

2 – Yiğitler Sahil

yiğitler köyü

Avşa Adası’nın gezilecek yerlerinden biride Yiğitler Köyü‘dür. Tarihi yapılarıyla dikkat çeken köy, oldukça popüler olmasına rağmen sakin ve huzurlu bir zaman geçirme imkanı sunuyor.

Yiğitler Köyü, Avşa merkeze oldukça yakın bir konumdadır. Avşa Adası merkezinden kalkan minibüsler ile ortalama 10 dakikalık bir yolculuk ile ulaşım sağlanmaktadır. Denize girmek isteyenler içinde plaj seçenekleri bir hayli fazla.

Köy içerisinde aynı zamanda 2 adet türbe yer almaktadır. Eski adı “Araplar” şeklinde olan Yiğitler Köyü’nde bugün  genel itibarıyla şarapçılıkla beraber balıkçılık son derece yaygındır. Avşa’da gezilecek yerler arasında diğer bir öneri ise Şarap fabrikalarıdır. Bir sonraki konuda detaylı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi Al >

3 – Şarap Fabrikaları

avşa şarap fabrikası

Avşa Adası bünyesinde bulunan Şarap Fabrikaları ile de oldukça popülerdir. Avşa’ya geldiğinizde Şarap Fabrikalarını gezebilirsiniz. Ayrıca Fabrikaları gezerken Şarap Tatımıda yapabilirsiniz. Ada karası ismiyle bilinen üzümlerden üretilen şaraplar oldukça talep görmektedir. Avşa’da yer alan bu şarap fabrikaları eski rum yapılarının olduğu bölgelerde yer almaktadır. Buralarda hem gezebilir hemde bol bol Fotoğraf çekebilirsiniz.

4 – Avşa Manastırı ve Türkeli Köyü

avşa adası manastır

Oldukça Sakin ve huzurlu bir sahil arıyorsanız, Avşa Türkeli Köyü‘nü tercih edebilirsiniz. Avşa Adası’ndan yaklaşık olarak 3 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Sahil içerisinde Şezlong ve şemsiye imkanı sunan tesislerde bulunmaktadır. Ayrıca tekne kiralama ve koyları gezebilme imkanınızda bulunmaktadır.

avşa manastırı

Türkeli köyü, Hem masmavi Manastır koyuna ve Rumlardan kalma Hagios Georgios Avşa Manastırı’na ev sahipliği yapıyor. Nüfusun byük çoğunluğu rumlardan oluştuğundan Avşa’da Rum yapılarını ve İbadet yerlerini görebilmek mümkün. Bugün manastır harabe haldedir. Etrafı kapalıdır. Uzaktan inceleyebilirsiniz. Popüler bir koy olan Manastır koyunda denize girmenin keyfini çıkarmaya bakın.

Yol Tarifi Al >

5 – Yiğitler Köyü Şahintepesi

şahintepesi

Altınkum Plajından net bir şekilde görülebilen Şahintepesi, şahine benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Manzarası oldukça güzeldir. Tepede Akşam yemeklerini yiyebileceğiniz Restoranda bulunmaktadır. Gün batımı içinde tercih edebilirsiniz. Denize karşı manzarası olan bu alan daha çok günürbilik tercih edilmektedir.

Yol Tarifi Al >

6 – Barlar Sokağı

Avşa Adası, sadece koyları ve tarihi yerleriyle değil, aynı zamanda hareketli gece hayatıyla da biliniyor. Özellikle yaz aylarında gece hayatının odak noktası Barlar sokağıdır. Burada yer alan gece kulüpleri ve diskolar, adanın gece hayatına ne kadar çok önem verdiğini görebilirsiniz.

7 – Çınaraltı

avşa çınaraltı

Avşa Adasının merkezinde yer alan çınar ağaçları altında dinlenmek istiyorsanız Tarihi Çınaraltı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarihi Çınaraltı, İskele Meydanı’na yürüme mesafesindedir. Günümüzde heybetli ağacın çevresindeki alan, bir çay bahçesi olarak işletilmektedir. Bu da Tarihi Çınaraltı’nın çok daha fazla insan tarafından keşfedilmesini sağlıyor. Aileniz ile birlikte bu alanda sıcak havalarda serinleyebilir huzur bulabilirsiniz.

Yol Tarifi Al >

8 – Avşa Sahili

avşa adası

Avşa adası’nda gezilecek yerler‘e en iyi örnek sahili diyebiliriz. Oldukça geniş bir kornonu bulunmaktadır. Plajın hemen arkasında yer alan sahil yolunda sabah ve akşam yürüyüşleri yapabilirsiniz. Kordon üzerinde Avşa Restoranları, Hediyelik eşya satıcıları, Kafe ve Restoranlar bulunmaktadır. Avşa sahilinde bir restoran veya kafe de oturarak da Avşa Adası’nın eşsiz günbatımı manzarasını buradan izleyebilirsiniz. Ayrıca Avşa’nın Çarşısıda oldukça güzeldir. Çarşı içerisinde organik ürünlerin satıldığı bir çok tezgahta görebilirsiniz.

9 – Avşa Adası Plaj ve Koyları

Avşa Adası Plaj ve Koyları

Avşa Adası’nın en popüler koyları şu şekildedir: ″Çınar Koyu, Altınkum Plajı, Kadınlar Plajı, Beyazsaray Plajı, Akvaryum Plajı, Manastır Koyu, Kumtur Koyu, Mavi Koy, Büyük ve Küçükova Koyu, Yiğitler koyu, Tavşanlı Koyu, Karadut koyu″.