Türkiye’nin En Güzel Köyleri

Türkiye’nin en güzel köyleri makalemizde, en beğenilen ve en çok ziyaret edilen yerleri listeledik. Bu Köyler Muhteşem doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve kültürel çeşitliliği ile ünlüdür.

İşte Türkiye’nin en güzel köylerinden bazıları:

 • Şirince Köyü,
 • Cunda Adası,
 • Göynük,
 • Uzungöl,
 • Şavşat,
 • Cumalıkızık Köyü,
 • Halfeti,
 • Alaçatı,
 • Datça,
 • Assos,
 • Birgi,
 • Adatepe Köyü.

Şirince Köyü, İzmir

türkiye'nin en güzel köyleri

İzmir’in tarihi bir köyü olan Şirince, Türkiye’nin En Güzel Köyleri arasında yer almaktadır. Dar sokakları, taş evleri ve üzüm bağlarıyla ünlüdür. Ayrıca lezzetli zeytinyağları ve şaraplarıyla da bilinmektedir. Ek olarak Maya takvimine göre kıyamet inanışı nedeniyle adını bu şekilde de dünyaya duyurmuştur. Ayrıca Yine İzmir’in en güzel köylerinden bir diğeri ise Ödemiş ilçesine bağlı Birgi’dir. Her iki köyde oldukça güzeldir. Gezi listeniz eklemeyi ve İzmir’in En Güzel Köyleri makalemize göz atmayı sakın unutmayın.

Cunda, Ayvalık

türkiye'nin en güzel köyleri

Cunda Adası, renkli evleri ve sıcak atmosferi ile bilinmektedir. Balıkçı köyü olan Cunda, Ege’nin en güzel sahil kasabalarındadır. Aynı zamanda Mis kokulu bir adadır. Ayvalık Cunda Adası; Arnavut kaldırımlı sokakları, Taş evleri ve Tarihi yapıları ile herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Daha fazla bilgiye Ayvalık sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Göynük, Bolu

Türkiye'nin En Güzel Köyleri

Türkiye’nin En Güzel Köyleri denildimi, Göynük ilk akla gelenlerdendir. Köy, Osmanlı döneminden kalma tarihi evleri ve ahşap işçiliğiyle ünlüdür. Göynük’te geçirdiğiniz her dakika, zamanın nasıl durduğunu unutmanıza neden olabilir. Ayrıca Göynük, Batı Karadeniz bölümünde Bolu ilimizin sınırlarında şirin bir ilçedir. Doğası, tarihi yapıları, havası hemen hemen herşeyi ile büyüleyci bir atmosfere sahiptir.

Göynük aynı zamanda meşhur lezzetleriyle bilinir. Buraya geldiğinizde yerel restoranlarda yörenin en güzel yemeklerini tadabilirsiniz. Ayrıca sokak aralarında bulunan yöresel ürünlerin satıldığı pazarlarada mutlaka uğramalısınız. Birbirinden güzel çeşit çeşit yöresel ürünlerin satıldığı bu pazarlar Göynük’te oldukça meşhurdur.

Uzungöl, Trabzon

Uzungöl, Trabzon

Karadeniz’in incisi Uzungöl, muhteşem gölü ve çevresindeki doğal güzellikleri ile ünlüdür. Trekking ve doğa yürüyüşleri için mükemmel bir seçenektir. Trabzon‘un turizm cenneti Uzungöl’de her mevsim gidilebilcek güzide yerlerdendir.

Şavşat, Artvin

türkiye'nin en güzel köyleri

Şavşat, yemyeşil vadileri, şelaleleri ve tarihi kiliseleri ile bilinmektedir. Aynı zamanda doğa tutkunları için ideal bir destinasyondur. Özellikle görülmesi gereken bir durak Karagöldür. İnanılmaz manzarası bulunmaktadır.

Cumalıkızık, Bursa

Cumalıkızık, Bursa

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Cumalıkızık, tarihi evleri ve geleneksel yaşam tarzını koruyan atmosferi ile ünlüdür. Burada yerel ürünleri satın alabilir, yöresel lezzetlerinde tadına bakabilirsiniz. Köy içerisinde; pansiyon, otel vb. imkanlar bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen Bursa Makalemizi inceleyiniz.

Halfeti, Şanlıurfa

Şanlıurfa, Halfeti

Fırat Nehri kıyısında yer alan Halfeti, sular altında kalmış tarihi bir köydür. Buna rağmen, manzaraları ve tarihi kalıntılarıyla büyüleyicidir. Şanlıurfa’nın ilçelerinden biri olan Halfeti, “Karagül Diyarı” olarak da bilinmektedir. Kendine özgü mimari yapısı, doğal güzellikleri ve siyah gülleri ile Türkiye’nin önemli turizm noktalarından biridir.

Fırat Nehri’nin kıyısında bulunan Halfeti neredeyse 3000 yıllık geçmişi ile saklı bir cennet olarak görülmektedir. Bu tarihi bölge keşif için bulunmaz bir nimettir. Aynı zamanda tarih meraklılarının vazgeçilmez bir gezi noktasıdır.

Alaçatı, İzmir

türkiye'nin en güzel köyleri

Arnavut kaldırımlı dar sokakların arasına karşılıklı dizilmiş taş evler, Alaçatı’ya nostaljik bir ruh kazandırırken liman kısmındaki birbirinden modern yatlar ise kasabanın albenisini artırıyor. Rüzgar sörfü ile ünlü olan Alaçatı, beyaz taş evleri ve lezzetli restoranlarıyla oldukça dikkat çekicidir. Alaçatı’da popüler yerler hakkında bilgi almak için lütfen Alaçatı Makalemize göz atın.

Datça, Muğla

türkiye'nin en güzel köyleri

Datça, sakin plajları, antik kalıntıları ve zeytin ağaçları ile ünlü bir köydür. Doğa ile iç içe huzurlu bir tatil için idealdir. Strabon’un, ”Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olsun diye Datça Yarımadası’na gönderir!” diye bir sözü bulunmakta. Bu söz aradan yüzlerce yıl geçse de doğruluğundan pek bir şey kaybetmemiş. Zira Datça’nın turkuaz-mavi denizi, taş evleri, çiçekli sokakları ve soluduğunuz havası size bunu kanıtlar niteliktedir.

Assos, Çanakkale

türkiye'nin en güzel köyleri

Türkiye’nin En Güzel Köyleri arasında bulunan Assos, tarihi kalıntıları, taş sokakları ve antik tiyatrosu ile ünlüdür. Antik kent ve Antik limanda oldukça güzeldir. Ege’nin muhteşem manzarasına sahip bu köy, deniz kenarıda bulunan restoranları ve konaklama deneyimi ile misafirlerine keyifli ve huzurlu bir tatil imkanı sunmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen Çanakkale Makalemizi inceleyiniz.

Türkiye’nin güzel köyleri, doğanın ve tarihin büyüsünü yaşamak isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Bu köylerde unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Aynı zamanda doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle