Ayvalık’ta Kış Mevsimi Yapılacaklar Listesi

"</p

Sakin ve huzulu tatil arayanlar için Ayvalık’ta Kışın Gezilecek Yerler listemizi oluşturduk. Ayvalık’ta kış mevsiminde neler yapılır, nerelere gidilir, nerede kalınır kısa kısa bunlara değindik. Kalabalıktan uzak oldukça sakin bir tatil Ayvalık’ta sizleri bekliyor. Bu makalemizde Kış mevsiminde Ayvalık’a gelen misafirler için güzel bir gezi rotası oluşturduk. Gelin şimdi bunları detaylı inceleyelim.

Ayvalık’ta Kışın Nerelere Gidilir?

Ayvalık’ta Kış Mevsiminde Gezilecek Yerler:

 1. Ayvalık Ayazması
 2. Taksiyarhis Anıt Müzesi
 3. Saatli Camii
 4. Çınarlı Camii
 5. Ayvalık Macaron Sokağı
 6. Ayvalık, Cunda ve Küçükköy Sokak Yürüyüşü
 7. Cunda Adası Taş Kahve
 8. Cunda Adası Rahmi Koç Taksiyarhis Müzesi
 9. Cunda Adası Aşıklar Tepesi Sevim Necdet Kent Kitaplığı
 10. Cunda Adası Ortunç Koyu Seyir Terası
 11. Şeytan Sofrası
 12. Ayvalık Tostçular Çarşısı
 13. Ayvalık Perşembe Pazarı
 14. Ayvalık Paşa Limanı
 15. Ayvalık Antikacılar Çarşısı
 16. Ayvalık Şeytanın Kahvesi
 17. Sarımsaklı Plajı
 18. Badavut Kayalıkları

Ayvalık Sonbahar ve kış aylarında ve gelen misafirler için hazırladığımız liste bu şekildedir. Çoğu insanın kış aylarında ölü olduğunu düşünsede Ayvalık eskisi gibi olmadığı için çoğu yer açıktır. Sadece bazı kafe, restoran ve dükkanlar kapalıdır. Bir kısmınında izinli ve tatil olduğu günler Pazartesidir. Biz bu yazımızda gezebileceğiniz yerleri sizler için listeledik. Bu mevsimde her yer sakin olduğu için gezmenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayvalık’ta genel olarak gezebileceğiniz ve görülmesi gereken yerleri Gezi Listesi başlığından ulaşabilirsiniz.

Ayvalık’ta Kışın Neler Yapılır?

ayvalık'ta kış

Müze ve Camii ziyaretlerinin yanı sıra, Şeytan Sofrası, Aşıklar tepesi ve Cennet Tepesi gibi yerleride gezebilirsiniz. Bu yerler kış aylarında sakindir. Mesela Şeytan sofrasında işletmelerin bir veya iki tanesi açıktır. Fazla insan göremezsiniz. Manzarası ve sakinliği için tercih edebilirsiniz. Kış mevsiminde hava bazen aşırı soğuk ve rüzgarlı olabilmektedir. Bu 3 seçeneği tercihinize bırakıyoruz. Ortunç Koyu Seyir Terası’nda Konumu itibariyle işletme bulunmadığı için daha rahat ve dilediğinizce fotoğraf çekip manzarayı izleyebilirsiniz. Tatilinizi Perşembe günlerine denk getirmeyide asla unutmayın. Ayvalık’ın meşhur Perşembe Pazarı bu günlerde kurulmaktadır.

Mesela perşembe günü pazarı gezebilir, Tostçular çarşısında Ayvalık Tostu yiyebilirsiniz. Ardından Cunda Adası, Taş kahvede Türk kahvesi içtikten sonra huzurlu sokaklarında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yürüşün ardından Aşıklar tepesine ulaşarak Değirmende Fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca Sevim necdet kent kitaplığında oturup manzaranında tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Düşününce seçeneklerin oldukça fazla olduğunu sizlerde görebilirsiniz.

Ayvalık’ı Kış aylarında ziyaret edenlerin büyük çoğunluğu haftasonunu tercih etmektedir. Özellikle cumartesi günleri bazı mekanlar oldukça kalabalıktır. Ayrıca bu günlerde çoğu yer akşamlarıda açıktır. Aynı zamanda canlı müzik yapılan Bar, Meyhane vb. yerlerde hizmet vermektedir. Tavsiyemiz: Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleridir. Pazar dönüş günü 🙂

Kış mevsiminde Sarımsaklı Plajı dalgalı olmaktadır. Denizi yakında seyretmek için Sarımsaklı kumsalında uygun kıyafet ile yürüyüş yapabilirsiniz. Dalgaların sesleri insana huzur vermektedir. Kumsalda bolca bulunan deniz kabuklarından da hatıra amaçlı toplayabilirsiniz. Çok şiddetli rüzgar olmadığı sürece Sarımsaklı kumsalında oturabilirsiniz. Şansınıza kalmış. Bazı günler hava güneşli ve bahar mevsimi tadında yaşanmakla birlikte bazı günlerde ise şiddetli rüzgar olabilmektedir. İmkanınız olursa hava durumuna bağlı yağışsız günlerde Badavut Kayalıkları‘nıda görmeye gidebilirsiniz. Ayvalık her mevsimde farklı güzeldir. Bu güzellikleri yaşayarak, görerek ve tecrübe ederek öğrenebilirsiniz.

ayvalık'ta kış

Araç ile doğal yerlere gidecekler için Not: Ayvalık’ta kış aylarında toprak yollar yağış nedeniyle olumsuz etkilenmektedir. Bu tür yollara dikkat etmenizi veya uygun bir araç ile gitmenizi tavsiye ederim. Örnek; Badavut Kayalıkları, Paterica koyu gibi bölgeler… Kumsal alanlarında da aynı özeni göstermenizi tavsiye ediyorum. Yada uygun bir yere park edilip sonrasında yürümek daha mantıklı olacaktır. Çünkü çoğu araç yolda kalmaktadır. O yüzden bu uyarıyı yapma gereği duydum.

 

Ayvalık’ta Kışın Nerede Kalınır?

 

Ayvalık'ta Kışın Nerede Kalınır?

Kış aylarında nerede kalınır diyenler, Tercihlerini Ayvalık ilçe merkezinden bir butik otelden yana kullanabilirler. Bizim tavsiyemiz Ayvalık merkezinde bulunan küçük ve şirin olan butik otellerdir. Ben daha sakin ve huzurlu bir yerde konaklama yapmak istiyorum diyorsanız o zaman Cunda adasından bir butik otel bakabilirsiniz. Gezi ve ulaşım bakımında en rahat edebileceğiniz yer Ayvalık merkezidir. Bunu unutmayalım. Otelin merkezde ve her yere yakın olmasınada özen gösterelim.

İlgili Makaleler

One thought on “Ayvalık’ta Kış Mevsimi Yapılacaklar Listesi

 1. Nihat Işıkalan dedi ki:

  Oldukça güzel bir öneri olmuş. Çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir