Bu yıl Ramazan Bayramı 4 Haziran 2019 Salı günü başlıyor. Arife gününün pazartesi olmasını ve bayramın perşembe günü bitmesini fırsat bilenler tüm haftayı bağlayarak kendilerine 9 günlük bir tatil fırsatı yarattılar bile. İzinler alındı tamam da peki istikamet neresi olacak? Cevap bu yazımızda saklı. Bodrum’dan Mardin’e, Artvin’den Ayvalık’a, Fethiye’den Van’a oradan da Bozcaada’ya kadar işte efsane bayram rotaları. #ÖnceTürkiyeyiKeşfet

1 – Mardin

MArdinMedeniyetlerin beşiği, tarihin gizli tanığı. Sahip olduğu kültürel değerleri, tarihi dokusu, sıcakkanlı insanlarıyla Mardin’i hala keşfetmediyseniz şimdi tam zamanı. Tarihi kalenin eteklerinde kurulmuş olan kent bünyesinde barındırdığı taş evleri, tarihi medreseleri, camileri ve kiliseleriyle adeta bir kültür turizmi sunuyor ziyaretçilerine.

2 – Ayder / Rize

RizeKaradeniz’in enfes doğasına sahip bir yer. Yaylaların kralı denilince ilk akla gelen yer olan Ayder’de; doğanın kucağında, bol oksijene doymak, enfes Karadeniz yemeklerini tatmak ve iliklerinize kadar huzuru hissetmek istiyorsanız istikamet Rize’ye bağlı Ayder Yaylası. Fotoğraf: Mehmet Ali Karatokus

3 – Artvin

ArtvinKaradeniz’in bir diğer popüler noktası da doğuda yer alan Artvin. Şavşat, Borçka ya da Artvin merkez. Her bir köşesi ayrı güzel her bir noktası keşfedilesi Artvin tatilinde eğer ayarlayabilirseniz T.C. kimlik kartınızla Gürcistan’a da geçebilirsiniz. Ama önce Artvin’i, Karagöl’ü ve diğer tüm güzellikleri keşfedin, enfes mutfağından Laz böreğini, karalahana sarmasını, turşu kavurmasını, hamsili ekmeğini, kuymağını ve daha nice lezzetini tadın.

4 – Mini GAP Turu

harranGaziantep ve Şanlıurfa’yı içine alan ve bizim mini GAP turu dediğimiz bu iki yer için önce Gaziantep’e gidebilir, ilk 4 günü burada geçirebilirsiniz. Sonraki 4 günde de Şanlıurfa’yı keşfedip tatilinizi bitirebilirsiniz. Her iki destinasyon için 4 gün oldukça yeterli bir süre. Gaziantep’te başta Zeugma Müzesi’ni ve diğer kent müzelerini görmeden, Şanlıurfa’da Halfeti’yi, Göbelikitepe‘yi, Harran evlerini görmeden ayrılmayın.

5 – Van

VanVan’ı keşfetmenin tam zamanı. Havaların ısındığı, rengarenk çiçeklerin açtığı bu dönemde Van’ı keşfetmeye Vangölü Ekspresi’yle gitmek sizce de harika bir fikir değil mi? Sıcakkanlı insanları, enfes yemekleri, Akdamar Kilisesi gibi gezilip görülecek yerleriyle, bölgeye özgü kedisiyle Van her mevsim güzel bu mevsim bir başka güzel.

6 – Nemrut / Adıyaman

NemrutYerleşimin yüzyıllarca önceye dayanan Adıyaman’ın tarihi değeri yüksek yeri olan Nemrut Dağı Kahta ilçesinde misafirlerini bekliyor. Çok eski bir yerleşim alanı olan ve günümüze taşıdığı tarihi eserleri ile bozulmamış doğasını gözler önüne seren Nemrut, antik dünyanın küçük ancak güçlü ülkesi Kommagene Krallığı’ndan günümüze kadar gelen bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Dünyanın sekizinci harikası olarak görülen bu nokta, ölmeden önce mutlaka görmeniz gerekenler listesinde ilk onda yer almalı. Ayrıca dünyanın en bilinen ilk horoskopu da buradadır.

7 – Kaş / Antalya

KaşBiraz da Akdeniz’e doğru inelim ve rotamızı Antalya’nın en güzel noktalarından biri olan Kaş’a çevirelim. Dünyanın önemli dalış merkezlerinden birisi olan Kaş’ta dalmak istemezseniz günübirlik tekne turlarıyla denizin tadını çıkarabilirsiniz. Schengen vizeniz varsa pasaportunuzu yanınıza alın belki Meis’e geçmek isteyebilirsiniz. Meis’i tercih etmezseniz Demre, Kalkan, Kekova’yı mutlaka görün. Kaş’ın küçük bir çarşısı, keyifli balık restoranları ve merkezde sıralanan pubları akşam eğlenceleri için oldukça ideal. Burada pansiyonlar küçük oteller hizmet veriyor. Biraz daha butik bir tesis arıyorsanız Çukurbağ Yarımadası’nı tercih edebilirsiniz.

8 – Bozcaada / Çanakkale

BozcaadaBu mevsimde ülkemizin her köşe bir başka güzel tıpkı Bozcaada gibi. Bu zamanda ada havası ayrı güzel oluyor. Halen gelmeyenler ve adayı keşfedemeyip leziz kurabiyelerini, domates reçelini tadamayanlardansanız acele adin ve adadan hemen yerinizi ayrıtın.

9 – Fethiye / Muğla

FEthiyeTatilde yerinde duramayanlar için en doğru adres Fethiye. Bir gün tekne turu, bir gün tüplü dalış, bir gün jeep safari, bir gün yamaç paraşütü diye diye dolu dolu en az 5 gün geçirirsiniz. Fethiye’ye alternatif Ölüdeniz bölgesini de kesinlikle tavsiye ederiz.

10 – Bodrum / Muğla

BodrumBodrum’suz bir bayram tatilini hayal bile edemiyoruz. Sadece ülkemizden değil dünyanın dört bir noktasından insanların tercih Bodrum, beyaz badanalı evleri, tertemiz plajları, doğal güzellikleri ve tabi ki de enfes Ege mutfağıyla keşke buradan hiç gitmesek dedirtmeye devam ediyor.

11 – Girne / Kıbrıs

LefkoşaHer ne kadar mottomuz ‘Önce Türkiye’yi Keşfet’ olsa da yavru vatan Kıbrıs’ı da ayrı bir severiz. Adanın sıcakkanlı insanları, tarihi, farklı kültürü, lüks otelleri ve gece hayatı ile Kıbrıs, tatilcilere bambaşka bir deneyim sunuyor.

 

NEREDEKAL.COM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir