AYVALIK
Maden Adası

Maden Adası

Ayvalık’ta irili ufaklı 22 kadar ada ve adacık bulunur. Bu adalar’dan bazılarına yürüyerek geçmek mümkündür. Hatta bir tanesi’de şimdi bahsedeceğimiz Büyük Maden Adası.

Pirgos,

Büyük Maden Adası veya Pirgos, Alibey Adası'na oldukça yakındır. Cunda adası'nda daha önce kullanılmış, fakat şimdi kullanılmayan madenler bulunmaktadır. Bu madenlerden genelde kurşun çıkarılırdı. Pirgos ada'nın eski ismi olup Pordoselene Uygarlığı 'ndan gelmektedir. Cunda Adası'nda günümüze kadar ulaşmış Pordoselene Kulesi'ni ve kilise kalıntılarını saymazsak kayda değer pek bir şey bulunmamaktadır. Zamanında ada'da bulunan yapılardan kalma taşlar Paterica Köyü'nün yapımında rumlar tarafından taşınarak kullanılmıştır. Bu kalıntıları Paterica köy evlerinde görebilirsiniz.

maden adası pordoselene kulesi
Pordoselene Kulesi (pordoselene tower)

Pordoselene Kulesi

Maden Adası ‘nın en tepesinde bulunan kule, Pordoselene Uygarlığı zamanında Edremit körfezini ve Adaları gözetlemek için yapılmıştır. Ayrıca diğer adıyla Pordoselene Tower ilerleyen zamanlarda korsanlar tarafından yıkılmıştır. Bir diğer bilgi de, korsanlar tarafından yapılarak aynı amaç ile kullanıldığı öne sürülmektedir. Farklı farklı görüşler mevcuttur. Bu yapıya yürüyerek ulaşmak mümkündür. Şimdi bahsedeceğimiz Yalancı boğaz ve Ay ışığı yolu‘nu geçerek tepeye yürümeniz yeterli olacaktır.

pordoselene kulesi
Pordoselene Kulesine uzaktan bakış.

Maden Adası Ayışığı Yolu (yalancı boğaz) 

Oldukça güzel berrak sulara sahip koy, adeta gizli bir cennet. Cunda Adası’nın en batı uç kısmından yürüyerek karşıya geçebiliyoruz. Cunda ile Maden adası arasında bulunan bu bağlantı yolu Ayışığı yolu olarak adlandırılmaktadır.

Dizlere kadar gelen su sonlara doğru biraz derinleşmektedir. Bunun bilgisini vermekte fayda var. Çocuklu aileler içinde oldukça uygun bir bölgedir.

maden adası
Yalancı boğaz - Ayışığı Yolu.

Maden Adası’na Nasıl Gidilir ?

Maden adası oldukça sakin ve huzurlu olması sebebi ile tercih edilebilir. Fakat Ada’ya gidebilmek içinde Cunda Adası’nın toprak ve bozuk yollarını aşmak gerekiyor. Arabanızın altı biraz yüksek olması son derece önemli. Çünkü yol’u baya kötü durumdadır. Bunun sebebi kışın yağan yağmurdan dolayı ve pek kullanılan bir yol olmamasıdır.

Ada’da kıyıdan keşifler yapabilirsiniz. Ayrıca sakin ve sessizliğin verdiği huzuru hissedebilirsiniz.

Büyük Maden ve Küçük Maden Adası arasında’da aynı şekilde bağlantı yolu bulunmaktadır. Dilerseniz, tabi zamanınız buna uygunsa diğer adaya da geçiş yapabilirsiniz.

Konum Bilgisi

Maden Adası Fotoğraf Galerisi

Ada'dan Çekilmiş Fotoğraflar.

GEZİ ANA SAYFASI İÇİN;

BİR SONRAKİ KONU

Menu