AYVALIK
TAKSİYARHİS TA ÇAMYA – ÇAMLI MANASTIR
çamlı manastır

TAKSİYARHİS TA ÇAMYA

Çamlı Manastır, Cunda Adası’nın çamla kaplanmış en büyük dağının kuzey yamacında bulunmaktadır, Manastır’dan Edremit Körfezi, Pateriça Koyu, Maden ve Güvercin Adası’nı net bir şekilde görebilirsiniz. Yapım yılı kesin olarak bilinmemektedir. Manastır 1770’li yıllarda inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Manastırın bulunduğu arazi 1300 m² olduğu kayıtlarda geçmektedir. Etrafında hala açık olarak bulunan su kuyuları da (sarnıç) mevcuttur. Gezilerinizde bu alanlara dikkat etmenizi önemle rica ederim.

çamlı manastır

Manastır genelde sabah yürüyüşleri için idealdir. Manzaranın keyfini çıkartmak isteyenlerin en çok talep ettiği yol güzargahıdır.

Önemli bir not vermek gerekirse Bu güzide eser günümüze ulaşsa da oldukça harap haldedir. Depremler, doğal felaketler manastır a zarar vermiş ayrıca defineciler tarafında da oldukça tahrip edilmiştir.

Çamlı Manastır Ayvalık adaları tabiat parkı sınırları içerisinde bulunmaktadır. Günübirlik ziyaretler ve doğa yürüyüşleri için oldukça uygundur. Fotoğrafta da görüldüğü gibi sadece yayalar için, çam ağaçları içerisinden manastıra kadar uzanan güzel bir yol bulunmaktadır.

çamlı manastır

Manastıra ulaşım konusunda; Cunda ortunç koyu yoluna girdiğinizde (Yön Levhaları Mevcut) tepeye doğru devam edeceksiniz. Sonrasında Ayvalık adaları tabiat parkı tabelası göreceksiniz o tabelanın hemen sağındaki toprak yoldan yürüyerek (15dk) devam edeceksiniz. Arabanızı bu tabelanın etrafında müsait bir yere park edebilirsiniz. Aracı olmayanlar bisiklet ile ve yayan olarak ta gidebilir. Yayan olarak cunda merkezden tahminen 35-45 dk. Sürebilir.

 

Son olarak bir bilgi daha vermek gerekirse Ayvalık tabiat parklarında ateşli piknik, kamp, Çadır kurmak yasaktır.

Çocuklu ailelerin manastır etrafında tedbirli olmasını tavsiye ederim. Çünkü etrafta su sarnıçları ve çok fazla çukur mevcuttur.

çamlı manastır

ÇAMLI MANASTIR YOL TARİFİ VE KONUM BİLGİLERİ: 

https://goo.gl/maps/gGhk9dZyfjs9jWdc7

Google Earth Plus code: 8JWQ+5R Ayvalık, Balıkesir

39°20’44.0″N 26°38’21.3″E

Ayvalıktan Gezi Önerilerileri sayfası

Menu