Cennet Tepesi

Ayvalık’ın en yüksek tepeleri arasında yer alan Cennet Tepesi, körfezi ve Ayvalık adalarını kuşbakışı seyretme imkanı sunuyor. Çam ağaçları altında soluklanıp, keyif alabileceğiniz ve benzersiz manzarasıyla büyüleceğiniz Cennet Tepesi Ayvalıkta görülmesi gereken yerlerdendir.

cennet tepesi

Ayvalık’ın eşsiz güzelliği arasında yer alan cennet tepesi üzerinde Ayvalık Belediyesi’nin işletmeciliğini yaptığı seyir terası ve kafeteryasıda bulunmaktadır. Kafeterya, hem Ayvalıklılara hem de Ayvalık’a gelen misafirlere kaliteli hizmet vermektedir. Fiyatları oldukça uygundur. Aileniz veya arkadaş çevreniz ile ziyaret edebilir, hoş sohbetler geçirebilirsiniz. Yüksek bir konumda yer aldığı için oldukça serindir. Bezen yaz mevsiminde havanın rüzgarlı olduğu zamana denk gelirseniz rüzgar üşütebilecek duruma getirebilmektedir. Bu sebeple yanınızda uzun kollu bir kıyafetin olması sizler için faydalı olacaktır.

Adaları ve Ayvalık’ı önünüze seren bir manzaraya sahip olan bu tepe, gün batımında ayrı bir güzelliği bulunmaktadır. Tadını en iyi çıkarabileceğiniz manzara noktasıdır. Cunda (Alibey) adasi ile lale adasini birlestiren Turkiyenin ilk boğaz köprüsünüde net bir şekilde cennet tepesinden görebilirsiniz.

cennet tepesi

Sit alanı bölgesinde yer alan tesis yapımı sırasında beton dökülmeden, ağaç kesilmeden temel atılmadan yapılmıştır. Geçtiğimiz yıl yaz aylarının ortalarında açılışmıştır. Aynı zamanda Ayvalıklıların buluşma noktası olmuştur. Hem uygun fiyatlarıyla hem de Ayvalık’ı kuşbakışı gören bir konuma sahiptir. Ayvalık belediyesinin işlettiği Kafeterya Yediden yetmişe her yaş grubundan insana hizmet vermektedir.

 

cennet tepesi

Cennet Tepesine Nasıl Gidilir?

Seyir terası ve kafeteryanın bulunduğu Ayvalık Cennet Tepesi, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Ayvalık Devlet Hastanesi yol güzargahı takip edilirse direk cennet tepesine ulaşabilmektedir. Minibüs ile ulaşımda mümkündür. Yine Hastane Minibüslerine binmeniz ve yol üzerinde inmeniz yeterlidir. Dilerseniz harita uygulması ile Konum Bilgisi‘ni rahatça bulabilirsiniz. Uzun yoldan gelip, Ayvalık’a muhteşem manzara eşliğinde çam ağaçlarının gölgesinde soluklanacağız güzide bir ortamdır.

Benzer bir şekilde yüksek bir tepede yer almakta olan ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz öneri ise Şeytan Sofrası dır. Aynı şekilde Cunda Adası’nda Aşıklar Tepesi‘de bulunmaktadır. Gezi listenize her iki öneriyide eklebilirsiniz. Ayvalık’a geldiğinde bu üç tepeyi görmeniz tavsiye edilmektedir.

Ayvalıkta görülmesi gereken yerler ve önerilere Ayvalık Gezi Önerileri bağlantısından ulaşabilirsiniz.