AYVALIK
Cunda Adası Paterica Koyu

CUNDA ADASI

Cunda Adası ya da Alibey Adası (Yunanca: Moshonisi), Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık iki ada dan bir tanesi Alibey‘dir. Diğer yerleşime açık olan ada Lale Adası ‘dır. Dolap Adası olarakta bilinmektedir. Bu yazımızda Cunda Adası’ nın Paterica koyu hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Paterica Koyu

Cunda Adası'nın en güzel koylarından biri'de paterica koyu 'dur. Patrica, Patriçya, Patricia gibi farklı isimleri de mevcuttur. Paterica koyu, doğal güzellerinin yanında birbirinden güzel Beach 'lere sahiptir. Ayrıca Paterica Plaj imkanının dışında konaklama yapabileceğiniz, Bungalov ve karavan tarzı yerlerde bulunmaktadır.

paterica koyu

Paterica 2. Köy

Cunda Adası gezilecek yerler ‘e bir örnek olarak, Sakinlik ve huzur arayanlar için Paterica 2. Köy ‘dür. Deniz kenarında yer alan 2. köy, sessiz sakin bir tatil imkanı sunmaktadır. Zamanında rumlara ait olduğu için günümüzde hala rum köyü olarakta bilinmektedir. Fakat Rumlar yaşamıyor. Köy’de bulunan Taş evler bakımsız kaldığı için bir çoğu yıkılmış vaziyettedir. Dar sokakları ve sessizliği herkesi büyülüyor. Burayı görmeden Cunda Adası ‘ndan asla ayrılmamalısınız. Zeytinliklerin içinden giden yolları sizi hiç yormasın sonucu çok güzel olacak bundan eminim.

Paterica 2. Köy den bir Taş ev

Ek bir bilgi vermek gerekirse, Köy de yaşayanlar gürültüyü pek sevmezler o yüzden sessiz sakin huzurun tadını çıkartmakta fayda var. Çevreyi ‘de temiz tutmamız son derece önemli. Köy içersinde Meşhur beach club’ larda mevcuttur. Tatiliniz süresince bol bol dinlenip, Fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin…

paterica 2. köy
Paterica 2. Köy Taş evler

Paterica Burnu

Paterica 2. Köy ‘den ileriye doğru devam edersek yol ayrımına ulaşmaktayız. Bunlardan biri Ayışığı Manastırı diğeri ise Paterica (Patricia, Patriçya) Burnu dur. Ayışığı Manastırı hakkında kısa bilgiler bir sonraki başlıkta mevcut. Paterica Burnu sadece meraklılar ve keşfe çıkanlar için güzel bir öneri olacaktır. İster deniz kenarından isterseniz de dar toprak yoldan yürüyebilirsiniz. Yürürken karşınıza birbirinden güzel deniz kabukları’da çıkabilir. Kim bilir, belki daha güzel anılar elde edebilecek yeni maceralar sizi bekliyordur. Araç ile gitmek pek uygun olmayabilir yol oldukça bozuk. Deniz kenarından yürürseniz daha rahat edersiniz. Ay Işığı Manastırı (Ai Dimitri Ta Salina) Patriça 2. köyden yürüyüşle 30 dakika mesafededir. Ayrıca Körfezinin ortasında, küçük bir adanın üzerinde inşa edilmiş Güvercin Adası Manastırı ‘da bulunmaktadır. Karadan rahat bir şekilde görebilirsiniz.

 
paterica burnu
Paterica Burnu Civarı
paterica yol
PatericaToprak Yol

Paterica Koyu yol Tarifi ve Konum

Cunda Adası ‘nda sakinlik ve huzur arayanların ilk tercihi diyebiliriz. Genel’de Ailelerin tercih ettiği koy, hafta sonları daha fazla tercih edilmektedir. Cunda Eski köprüyü geçtikten sonra, üst yolu 600-700 metre takip edin. Yol çatallandığında değirmen göreceksiniz. Bu değirmenin sağından devam edin. Sona doğru toprak yol karşınıza çıkacaktır. Yaklaşık 15 dk. toprak yolu izlemeniz yeterlidir. Alttaki konum bilgilerinden de rahatça bulabilirsiniz.

Google Maps Konum Bilgisi

Google Street View

 

Bölgeye yakın diğer yerler: Ayışığı Manastırı, Çamlı Manastır ve Maden Adası.

GEZİ ANA SAYFASI İÇİN;

BİR SONRAKİ KONU

Menu