AYVALIK
Badavut

BADAVUT

Türkiye’nin doğa harikalarından biri olan Badavut, Balıkesir iline bağlı Ayvalık ilçesinin Sarımsaklı beldesinde yer almaktadır. Bu sakin ve huzurlu bölge, doğa tutkunları ve dinlenmek isteyenler için cazip bir destinasyon sunmaktadır. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içerisinde bulunan Badavut, misafirlerine çeşitli konaklama seçenekleri sunar. Oteller, pansiyonlar, kamp alanları ve günlük kiralık daireler, ziyaretçilerin konforlu bir tatil geçirmesi için mevcuttur.

badavut plajı

Nasıl Gilidir?

Badavut’a ulaşımı oldukça kolaydır. Karayolu, asfalt yol bulunmaktadır. Ayvalık şehir içerisinden hareket eden Sarımsaklı, Badavut minibüslerine binmeniz yeterlidir. Ayrıca her saat başı Minibüs bulunmaktadır.

Google Maps Yol Tarifi

Badavut Plajı

Ege’nin incisi Ayvalık’ta bulunan Badavut Plajı, ince kum yapısına sahiptir. Şezlong olmasa bile rahatça güneşlenebileceğiniz geniş bir alana sahiptir. Günübirlik veya konaklamalı tatil seçenekleri sunan bu plaj, Ege Bölgesi’nin en önemli sahil beldelerinden olan Ayvalık’ta, Sarımsaklı bölgesinin en batısında yer almaktadır. Sarımsaklı’ya göre daha sakin olan Badavut Plajı, genellikle aileler tarafından tercih edilmektedir. Plajda özel işletmelerin yanı sıra halka açık geniş bir kumsal da bulunmaktadır. Deniz suyu sıcaklığı Sarımsaklı Plajı’na göre 1-2 derece daha soğuktur.

Tuz Gölü

Tamamen doğal oluşumlu bir göl olan Badavut Tuz Gölü, Göçmen kuşlarında uğrak yeridir. Tuz gölü kayalıkların hemen arkasında yer almaktadır.

Fotoğraf çekmek ve kuşları izlemek yada sakin bir yer arıyorsanız burası tam size göre diyebiliriz.

Tuz gölü’nde şuana kadar gözlemlenen kuş sayısı 48 dir. Kuş gözlemleri için oldukça sakin ve doğal bir bölge konumundadır.
Tuz Gölünün diğer bir ziyaretçileri ise düğün fotoğrafı çektirmek isteyenlerdir. Akşam üstü gün batımı için harika fotoğraflar burada çekilebilir. Ayrıca sakin bir bölge olduğu için Badavut Tuz Gölü etrafında inanılmaz fotoğraflara imza atabilirsiniz.

Şunu Belirmekte fayda var. Kum yumuşak olduğu için arabanız göl kenarlarına fazla yaklaşmayın. Arabanızın batmasını istemeyiz…

Badavut Tuz gölü

Badavut Kayalıkları, Kleopatra Plajı ve Akvaryum Koyu

Doğa harikası olan Ayvalık içinde barındırdığı doğal güzellikler ile misafirlerini kendisine aşık ediyor. Badavut plajı, Badavut Tuz gölü, Kleopatra koyu, Akvaryum Koyu bu doğal güzelliklerden sadece bir kaçı.

Badavut’un en güzel yeri diyebilir miyiz?
Evet.
Çünkü, Rüzgarların ve Dalgaların kayalarda oluşturduğu aşındırmalar ile misafirlerine inanılmaz bir görsel şölen sunmaktadır. Rum’ların yaşadığı dönemde Ayvalık evlerinde kullanılan taşların buradan çıkarıldığı bilinmektedir. Ayrıca Sarımsaklı beldesinin ismi burada bulunan sarımsak taşı‘ndan gelmektedir. Geçmişte bu alan Taş ocağı olarak kullanılmıştır. Ocaktan çıkarılan taşlar Sarımsak Taşı olarak isimlendirilmektedir. Günümüz’de sadece Turizm amaçlı kullanılmakta olup ziyaret edilmektedir. Ayrıca bu bölge ida madra geopark bünyesindedir. Girişleri ücretsizdir. Bu bölgeyi Ayvalık gezilecek yerler için örnek gösterebiliriz. Ek bir not düşmek gerekirse: Doğal bir alan olması sebebiyle çevremizi temiz tutmamız son derece önemlidir. Lütfen çöplerimizi doğada bırakmayalım.

Kayalıkların ön bölümü ince kuma sahiptir. Kumsal alan sığ olmakla beraber, kayalık alan biraz derin olabilmektedir. Genelde diğer bölgelere göre burası daha sakin olmaktadır.

Nasıl Gilidir?
Badavutta bulunan kayaklılara ulaşım oldukça kolaydır. Badavut merkezden yürüryerek 5dk. sürmektedir. Kendi aracınız le gitmek isterseniz. Badavut merkezden çıktıktan sonra

badavut

Kayalıkların ön bölümü.

badavut
KUM ZAMBAKLARI

Badavut‘un bir diğer önemli özelliği ise Kum Zambakları‘nın doğal yetişme alanı olmasıdır. Nesli tükenmekte olan bu endemik türü kumsalda görebilirsiniz. Çiçeklenme dönemi Ağustos ve Ekim ayları arasındadır.

Kum zambağı (Pancratium maritimum)
Nergisgiller (Amaryllidaceae) familyasına ait olup özellikle Akdeniz kumullarında yetişen, çok yıllık, soğanlı bir bitki türüdür. Badavut Kum zambakları genellikle denize birkaç metre uzaklıkta olan bölgelerde görülmektedir. Aynı zamanda Dipten çıkan uzun mızrağı andıran 40 cm boyuna ulaşabilen yapraklarını, kışları dökmez. Çünkü bütün yıl plaj kumlarının altında beklerler ve yaz ortasında çok hızlı bir gelişmeyle çiçeklerini açarlar.

Kum zambağı
Menu