AYVALIK
Badavut

BADAVUT

Türkiye’nin doğa harikalarından biri olan Badavut, Balıkesir iline bağlı olan Ayvalık ilçesinin Sarımsaklı beldesinde bulunmaktadır. Sakin bir bölge olması onu oldukça ilgi çekici yapmaktadır. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içerisinde yer almaktadır. Otel, Pansiyon, Kamp ve Günlük olarak kiralayabileceğiniz daire imkanlarıda mevcuttur.

badavut plajı

Badavut Ulaşım

Ulaşımı oldukça kolaydır. Karayolu, asfalt yol bulunmaktadır. Ayvalık şehir içerisinden hareket eden Sarımsaklı, Badavut minibüslerine binmeniz yeterlidir. Ayrıca her saat başı Minibüs bulunmaktadır.

Google Maps Yol Tarifi

Badavut Plajı

Egenin incisi Ayvalık Badavut plajı ince kum yapısına sahiptir. Şezlong olmasa bile rahatça güneşlenebilirsiniz. Günübirlik veya konaklamalı olarak tatil yapabilirsiniz. Ege Bölgesi’nin en önemli sahil beldelerinden olan Ayvalık, Sarımsaklı bölgesinin en batısında yer almaktadır. Sarımsaklı’ya göre biraz daha sakin olan plaj genelde aileler tarafından tercih ediliyor. Kumsalda özel işletmelerde bulunuyor. Ayrıca halka açık geniş bir kumsalda bulunmaktadır. Deniz suyu sıcaklığı sarımsaklı plajına göre 1- 2 derece daha soğuktur.

Tuz Gölü

Tamamen doğal oluşumlu bir göl olan Badavut Tuz Gölü, Göçmen kuşlarında uğrak yeridir. Tuz gölü kayalıkların hemen arkasında yer almaktadır.

Fotoğraf çekmek ve kuşları izlemek yada sakin bir yer arıyorsanız burası tam size göre diyebiliriz.

Tuz gölü’nde şuana kadar gözlemlenen kuş sayısı 48 dir. Kuş gözlemleri için oldukça sakin ve doğal bir bölge konumundadır.
Tuz Gölünün diğer bir ziyaretçileri ise düğün fotoğrafı çektirmek isteyenlerdir. Akşam üstü gün batımı için harika fotoğraflar burada çekilebilir. Ayrıca sakin bir bölge olduğu için Badavut Tuz Gölü etrafında inanılmaz fotoğraflara imza atabilirsiniz.

Şunu Belirmekte fayda var. Kum yumuşak olduğu için arabanız göl kenarlarına fazla yaklaşmayın. Arabanızın batmasını istemeyiz…

Badavut Tuz gölü

Badavut Kayalıkları, Kleopatra Plajı ve Akvaryum Koyu

Doğa harikası olan Ayvalık içinde barındırdığı doğal güzellikler ile misafirlerini kendisine aşık ediyor. Badavut plajı, Badavut Tuz gölü, Kleopatra koyu, Akvaryum Koyu bu doğal güzelliklerden sadece bir kaçı.

Badavut’un en güzel yeri diyebilir miyiz?
Evet.
Çünkü, Rüzgarların ve Dalgaların kayalarda oluşturduğu aşındırmalar ile misafirlerine inanılmaz bir görsel şölen sunmaktadır. Rum’ların yaşadığı dönemde Ayvalık evlerinde kullanılan taşların buradan çıkarıldığı bilinmektedir. Ayrıca Sarımsaklı beldesinin ismi burada bulunan sarımsak taşı‘ndan gelmektedir. Geçmişte bu alan Taş ocağı olarak kullanılmıştır. Ocaktan çıkarılan taşlar Sarımsak Taşı olarak isimlendirilmektedir. Günümüz’de sadece Turizm amaçlı kullanılmakta olup ziyaret edilmektedir. Ayrıca bu bölge ida madra geopark bünyesindedir. Girişleri ücretsizdir. Bu bölgeyi Ayvalık gezilecek yerler için örnek gösterebiliriz. Ek bir not düşmek gerekirse: Doğal bir alan olması sebebiyle çevremizi temiz tutmamız son derece önemlidir. Lütfen çöplerimizi doğada bırakmayalım.

Kayalıkların ön bölümü ince kuma sahiptir. Kumsal alan sığ olmakla beraber, kayalık alan biraz derin olabilmektedir. Genelde diğer bölgelere göre burası daha sakin olmaktadır.

badavut

Kayalıkların ön bölümü.

badavut
KUM ZAMBAKLARI

Badavut‘un bir diğer önemli özelliği ise Kum Zambakları‘nın doğal yetişme alanı olmasıdır. Nesli tükenmekte olan bu endemik türü kumsalda görebilirsiniz. Çiçeklenme dönemi Ağustos ve Ekim ayları arasındadır.

Kum zambağı (Pancratium maritimum)
Nergisgiller (Amaryllidaceae) familyasına ait olup özellikle Akdeniz kumullarında yetişen, çok yıllık, soğanlı bir bitki türüdür. Badavut Kum zambakları genellikle denize birkaç metre uzaklıkta olan bölgelerde görülmektedir. Aynı zamanda Dipten çıkan uzun mızrağı andıran 40 cm boyuna ulaşabilen yapraklarını, kışları dökmez. Çünkü bütün yıl plaj kumlarının altında beklerler ve yaz ortasında çok hızlı bir gelişmeyle çiçeklerini açarlar.

Kum zambağı
Menu