Şeytan Sofrası

Ayvalık‘a gelen misafirlerin özellikle gidip gördüğü, görmese bile mutlaka duyduğu bir gezi noktasıdır.

şeytan sofrası

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde büyük kayalık tepelerin üzerinde bulunmaktadır. Tepe, Ayvalık Adaları ve Midilli Adası manzaralarına sahiptir.

Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir. Tepe; Sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuştur. Ayrıca bu tepe uvarlak sofra biçimini andırmaktadır. Demir kafes içine alınan ayak izine benzeyen şekil turistlerin özellikle uğradığı yerlerden biridir.

Şeytan sofrasını turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Özellikle gün batımını seyretmek içinde gidenler ile dolup taşmaktadır. Tepede özel olarak işletilen Kafe, Restoran vb. işletmelerde bulunmaktadır.

şeytan sofrası

Şeytan Sofrası ’nın Hikayesi

Rivayete göre, 1500’lü yıllarda Osmanlı Devleti egemenliğinde bulunan Ayvalık, Rumların yaşadığı bir bölgeymiş. Bölgede yaşayan Rumlardan biri olan Penelope isimli bir adam, kiliseye karşı gelmiş ve cezalandırılmış. Kilise tarafından Şeytan diye nitelendirilip, kovulan Penelope gidecek yer bulamayınca bugün Şeytan Sofrası olarak adlandırılan tepeye yerleşmiş. Tek başına uzun yıllar boyu bu tepede yaşamıştır.

Bir sene Ayvalık’ta ağır bir kuraklık yaşanmıştır. Kuraklıktan sebep de kıtlık başlamış, Halk da bunun Kiliseye karşı gelen Penelope yüzünden olduğu düşünmüştür. Adamı yok etmek için toplanıp yaşadığı tepeye gelmişler. Penelope gelenlere çok zengin bir sofra hazırlamış. Kuraklık ve kıtlık yüzünden uzun zaman aç kalan halk, güzel sofrayı görünce onu unutup yiyeceklere hücum etmiş. Penelope de bu durumdan yararlanarak kaçıp kurtulmuştur. Bu nedenle de buranın adı, Şeytan Sofrası kalmıştır.

Şeytanın Ayak İzi Efsanesi

Çukurun insanlar tarafından merak uyandıran mitolojik bir hikayesi bulunmaktadır. Bu hikâyeye göre; Zeus’un İda adındaki süt annesi, şeytanın Zeus’a zarar vereceğini düşünür ve bundan korkarak şeytanı kovar. Bu şeytanın 3 ayaklı olduğuna inanılır. Kaçarken bıraktığı ayak izlerinden birinin Şeytan Sofrası’nda olduğuna inanılmaktadır. Diğerleri ise İda dağlarının eteğinde ve Midilli Adası’ndadır.

şeytanın ayak izi

Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?

Şeytan Sofrasına gitmek isteyenler Cumhuriyet alanından dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirler. Kendi aracınız ile Çamlıktan sonra Sarımsaklı yoluna devam edildiğinde bir kilometre sonra sağa işaret levhasını görüp döndüklerinde dar asfalt yolu takip edilerek ulaşabilirler. Ayrıca Sarımsaklı’dan taksi ile gitmek isteyenler, gidiş – dönüş veya sadece gidiş seçeneği ile ulaşımı sağlayabilirler.

Şeytan Sofrası Ücretli Mi?

Hayır. Şeytan sofrası halka açık ücretsiz bir gezi noktasıdır. Tepede yer alan işletmeler ücretli olmakla beraber yayalardan ücret alınmamaktadır. Kendi aracı ile gelen misafirlerden sadece otopark ücreti alınmaktadır.

 

Galeri: