AYVALIK
Ayvalık Delikli Kaya

DELİKLİ KAYA

BALIKESİR / AYVALIK

Ayvalık Delikli Kaya Çamlık tarafı Murat reis koyunda yer alan bu eşsiz güzellik adeta bir fil’i andırıyor. Tamamen doğal olarak oluşmuş olan bu kaya ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerdendir.

Ayvalık Delikli Kaya, Şeytan Sofrasına giderken murat reis koyu , cennet koyu tarafına ayrılan yoldan (Sümer Sitesi) ulaşım sağlamak mümkün. Toprak yoldan araç ile devam ederken önümüze  Güney Marmara ve kalkınma ajansının yaptırmış olduğu bir giriş takı gelecek o giriş takının hemen sağındaki yoldan devam ediyoruz. yolun bitiminde araçtan inerek patika yoldan yürümemiz gerekecek…  bu şekilde ulaşım sağlayabiliyoruz.

DELİKLİ KAY34
delikli kaya443

Ayvalık Delikli Kaya (delikli taş) Çam ağaçları arasında yer alan bu güzel eser adeta yıllara meydan okuyor. Cennet gibi bir koy olan Hakkıbey yarımadası adeta yeşil ve mavinin aşkını bizlere hissettiriyor. Ayvalık Delikli Kaya veya Taş olarak isimlendirilen bu yer, Sabah yürüyüşleri ve Hatıra fotoğrafları çekmek için güzel bir noktadır. İç deniz olduğu için denize girmek pek tavsiye edilmez. Deniz suyunun altı midye ve taşlıktır.

Doğa içerisinde gizlenmiş  doğal oluşumlu bu kaya, dikkatleri her bakımda üzerine çekmeyi başarıyor. Her gelenin tekrar tekrar görmek istediği bu cennet koy oldukça doğal ve sakin yapısı ile yvalık tabiat parkları içerisinde bulunmaktadır. Ziyaretlerimiz sırasında doğaya ve çevreye saygılı olamamız gerektiğiniz lütfen unutmayalım. Ayvalık etrafında doğayı çok fazla kirleten insanlar bulunmaktad her yaz binlerce kişinin geldiği ayvalık tertemiz kalması bizler için oldukça önemlidir. Lütfen çöplerimizi yanımızda götürerek çop kutularına atalım. Doğayı ve çevreyi koruyalım.

1943 Eylül Ayvalık Delikli Taş Sabahattin Ali, Mustafa Seyit Sutüven, Nilüfer Saygun ve Adnan Saygun’la birlikte delikli taşın önünde çekildiği fotoğraf.
Eart ta konum bilgisi

Yemyeşil ormanların maviliklerle buluştuğu şirin tatil beldesi Ayvalık, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Taş sokakları ile dikkat çeken bu güzel belde, tatil yapmak ve yılın yorgunluğunu atmak isteyenlerin ilk durakları arasında bulunuyor. Siz de rotanızı Ayvalık‘a çevirdiyseniz ve gelmeden önce bölge ile alakalı bilgiler edinmek istiyorsanız Ayvalık gezi Önerileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Menu