AYVALIK
Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde yer almaktadır. Ayvalık İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Adını geçmiş zamanda bu bölgedeki kilise ve evlerin yapımı sırasında kullanılan Sarımsak Taşı‘ndan almaktadır. Sarımsaklı, Ayvalık ilçesinin şirin bir tatil beldesidir. Sarımsaklı Plajı uzunluğu 7 km dir. Upuzun kumsalı olan plaj; birçok konaklama tesisine, kafeteryaya özellikle deniz mahsulleri satan restoranlara ve gazinolara sahiptir. Yazları oldukça fazla talep görmektedir. Kış mevsimi ise yaza göre tam tersi durumda olup oldukça sakindir. Bir diğer öneri’de Sarımsaklı’nın en batısında bulunan Badavut Plajı‘dır. Başlıktan inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de bu zamana kadar kayıt altına alınmış en fazla tarihi eve sahip olan Ayvalık sokaklarında, yerli halka ve küçük satış tezgahlarına sık sık rastlayabilirsiniz. Ayvalık’ta yerli halkın ürettiği zeytinyağlarını tadabilir ya da bölgenin verimli topraklarında yetiştirilen taze otlarından satın alabilirsiniz. Sarımsaklı Gece gezilecek yerler de bulunmaktadır. Özellikle Sarımsaklı Lunaparkı ve Çarşısı sevilen mekanlardandır. Ayrıca akşam kurulan pazarları ve deniz kenarındaki kafeleri fazlasıyla talep görmektedir.

sarımsaklı plajı

SARIMSAKLI PLAJI HAKKINDA GENEL SORULAR

Sarımsaklı Plajı Ücretli mi?

Plajda özel işletmeler ve Sarımsaklı halk plajı mevcuttur. Plaj ücretsiz olup sadece işletmelere ait şezlong ve şemsiye ücreti bulunmaktadır. Günümüzde 100 TL civarıdır. Sarımsaklı otopark konusunda da plajda ücretli otopark sistemi bulunmaktadır. Ayrıca Ayvalık Ücretsiz otopark imkanı’da mevcuttur. Şöyle ki, Sarımsaklıda ara sokakları genelde bu konuda daha uygundur. boş bulduğunuz alanları tercih edebilirsiniz. Önemli bir not vermek gerekirse sarımsaklı plaj içerisinde kumsala araç ile girmeyiniz. Genelde bilinmediğinden çok fazla araç kumsalda mahsur kalmaktadır. Ayrıca Gezi önerileri için Ayvalık Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cunda Adası mı Sarımsaklı mı?

Plaj olarak düşünüldüğünde kum olmasını istiyorsanız kesinlikle sarımsaklı Plajını tercih etmelisiniz. Hem ulaşım konusunda hem merkezi olması sebebiyle oldukça uygundur. Cunda adası kum ve çakıl karışımıdır. Şöyleki bazı bölümleri kum bazı bölümleri taşlıktır. Ancak kum olan yerleride bulunmaktadır. Bu konuda bilginiz yoksa, Cunda Paterica tarafını veya Çataltepe bölgesini tavsiye edebiliriz.

Ayvalık’ta nerede kalınmalı? Ulaşım Nasıldır?

Tatil için yazları binlerce turist gelmektedir. Otel konusunda veya mevki olarak çoğu insan kararsız kalıyor. Mesela deniz için kesinlikle Sarımsaklı tercih edilmelidir. Hem ulaşım olarak hemde plaj imkanı olarak en uygunudur. Fakat hem gezi hemde plaj düşünceniz varsa Ayvalık merkezde bir butik otel tercih edebilirsiniz. Cunda ve Sarımsaklıya eşit konumdadır. Cunda daha çok gece hayatı ve gündüz sakinliği ile dikkat çekmektedir. Ada’da bir butik otel tercih ederseniz arabanız yoksa kırsal plajlara ulaşım imkanı malesef pek bulunmamaktadır. Aracınız varsa bütün koylara ulaşabilirsiniz. Ulaşım olarak, Cunda adası merkezden Ayvalık merkezine minibüs ulaşımı bulunmaktadır. Her yarım saate bir minibüs hareket etmektedir. Cunda adasından Sarımsaklı bölgesine direk Minibüs yoktur. Sarımsaklı – Ayvalık arasıda aynı şekilde yarım saatte bir minibüs bulunmaktadır. Ayvalık ikisinin ortasında bulunduğu için her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Farklı bir sorunuz olursa bize sorabilirsiniz.

SARIMSAKLI

Sarımsaklı Plajı Nerede?

Balıkesir ili Ayvalık ilçesi Küçükköy beldesinde yer almaktadır. Ayrıca Konum Bilgisi ektedir.

Sarımsaklı beach
Menu