Taksiyarhis Anıt Müzesi Ayvalık

Günümüzde Taksiyarhis Anıt Müzesi olarak hizmet vermekte olan Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık ‘ın ilk kilisesidir. Taksiyarhis Kilisesi nin 3 ayrı dönemi olduğu düşünülmektedir.

Ayvalık İsmetpaşa mahallesinde yer alan Taksiyarhis Anıt Müzesi, İlk olarak 15. Yy.’da küçük bir kilise olarak inşa edilmiştir. Bemanın üzerindeki Pavlus ve Petrus’un binanın tanrıya sunumu freskosu ile güney bahçe girişinin üzerindeki 1753 tarihli kitabe üç kubbeli iki katlı bazilikal planlı ikinci dönem yapıya ilişkin verilerdir.

 

Taksiyarhis Anıt Müzesi

 

Girişin üzerinde yer alan 1844 tarihli kitabeden 3. Dönem bazilika yapısının beşik tonozlu ve üst taşıyıcılarının tamamıyla ahşap olarak inşa edildiği anlaşılmaktadır. Üç nefli kiliseye batı cephesinde yer alan narteksten 3 adet ana giriş kapısıyla girilmektedir. Kilisede orta nefte arslan betimlemeli alçı rölyefle süslenmiş ambon yer almakta olup, bu noktaya döner bir merdivenle çıkılmaktadır.

 

Taksiyarhis Anıt Müzesi

 

Hz. İsa’nın yaşam hikayesinin anlatıldığı mermer ikonlarla donatılmıştır. Ayrıca mermer kabartma ve altın bezemeli olarak işlenmiştir. ikonostasisi geçince, arka bölümde apsise ulaşılmaktadır. Yapının ikinci katındaki 16 pencereli, ahşap, “U” biçimli üst galeri, kadınlar bölümü olarak yapılmıştır. Deprem nedeniyle zaman içerisinde değişik dönemlerde hasar gören binada tamir amaçlı restorasyon çalışmalarının yapıldığı ve bu dönemlerde desüslemelerinde değişiklikler yapıldığı duvar bezemelerinden ve resimlerinden gözlemlenmektedir.

Yenileme çalışması esnasında kubbedeki fresko olarak yapılmış Pantokrator İsa İkonası ile beşik tonozun çevresindeki havari resimlerinin neo-klasik tarzdaki yağlıboya tablo resimleri ile değiştirildiği görülmektedir. Kilisenin 1893 tarihindeki düzenlemeyle neo- klasik üslupta ve iç dekorasyonu eklektik olarak tamamlanmıştır.

 

Taksiyarhis kilisesi

 

Taksiyarhis Kilisesi 1927 yılından itibaren uzun süre “Tekel Deposu” olarak kullanılmıştır. Ardından terkedilen yapı 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restore ettirilmiştir. 2013 yılında “Taksiyarhis Anıt Müzesi” adıyla Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi’ne bağlı birim olarak hizmete sunulmuştur.

 

Taksiyarhis Anıt Müzesi

 

Taksiyarhis Anıt Müzesi Nasıl Gidilir?

 

Ayvalık İsmetpaşa Mahallesinde yer alan Taksiyarhis Anıt Müzesi ne yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Akmayan, işlemeli sarımsak taşlarıyla dikkati çeken Aşağı Çeşme sırasındadır. Bulunduğu yer, Zamanında Hıristiyanlar ile Müslümanların birlikte yaşadığı Ayvalık’ın ilk mahallesidir. Ayrıca Azizlerin ve meleklerin ikonları, Meryem’e müjde, Hz. Adem ile Havva’nın yasak elmayı yemeleri resmedilmiştir. Hz. İsa’nın gökyüzüne yükselişi, vaftizi, çarmıha gerilişi, kutsal yemek, ölümden sonra dirilişi gibi birçok konuyla ilgili pastelleri ile nefis bir görsel ziyafet sunar.

Kilise Çarşıya oldukça yakın konumdadır. Ayrıca Saatli ve Çınarlı camii 5dk. yürüme mesafesindedir. Ziyaretiniz sırasında bu iki camiiyide ziyaret edebilirsiniz.

Açılış/Kapanış Saatleri ( Saatler farklılık gösterebilmektedir.)

  • Taksiyarhis Memorial Museum Açılış Saati: 08:30
  • Kapanış Saati: 19:00
  • Gişe Kapanış Saati: 18:30

Bir sonraki konu: Ayvalık Ayazması

Ayvalık Gezi Önerileri Sayfası

Bilgiler https://muze.gov.tr/ Sağlanmıştır.