Balıkesir Tatil Yerleri

Bu makalede, “Balıkesir tatil yerleri” anahtar kelimesiyle birlikte “Balıkesir plajları,” “Balıkesir doğa yürüyüşleri,” “Balıkesir tarihi mekanlar” gibi sık aranan kelimeleri de ele alarak size Balıkesir’de keşfedilecek ve gezilecek birçok harika yeri sunacağız.

Balıkesir Tatil Yerleri

Balıkesir Tatil Yerleri

İşte Misafirlerin Balıkesir’de tatil yapabileceği yerler:

Sahil Bölgeleri

Balıkesir tatil yerleri için ideal bir öneri plaj veya deniz tatilidir. Balıkesir’de deniz kıyısında tatil yapabileceğiniz yerler ise şöyledir; Avalık: Sarımsaklı. Burhaniye: Ören. Edremit: Akçay, Güre, Altınoluk. Erdek: Ocaklar, Narlı ve Marmara Adaları gibi bölgeler güzel plajları ve su sporları için oldukça ideal tatil yerleri arasındadır.

Dağlık Alanlar

Doğa ve dağları sevenler için Balıkesir dağlık bölgeler harika bir tatil seçeneğidir. Bunlar ise şöyledir; Edremit: Kazdağları. Ayvalık: Kozak Yaylası gibi yerler huzurlu bir tatil ve trekking gibi aktiviteler için popülerdir.

Şehir Tatili

Kültür, sanat, alışveriş ve yemek deneyimi arayanlar için büyük şehirler cazip olabilir. Ayvalık, Edremit, Erdek, Bandırma, Merkez gibi ilçeler ve şehir içi merkezi tatil yerleri keşfe çıkanlar için idealdir.

Termal Tatil

Balıkesir’de Termal tatil düşünenler için bir çok ilçede doğal kaplıca, ılıca ve termal oteller bulunmaktadır. Kısaca Balıkesir’de bulunan Termal Tatil yerleri: Güre, Sındırgı, Bigadiç, Gönen gibi ilçeler kaplıca tatili için en uygun seçeneklerdir. Aileniz bile beraber sağlıklı bir tatil için Termal Otelleri tercih edebilirsiniz.

Balıkesir Plajları

Balıkesir, Ege Denizi kıyısında bulunan ünlü bir tatil yeridir. Sıcak yaz aylarında güneş, deniz ve kumun tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir tatil beldesidir. Burhaniye, Ayvalık ve Edremit gibi bölgeler, muhteşem plajlarıyla ünlüdür. Sarımsaklı Plajı ve Altınoluk Plajı, temiz suları ve güzel manzaralarıyla ziyaretçileri cezbetmektedir. Aynı zamanda Ören Plajı‘da oldukça popülerdir. Deniz sporlarına ilgi duyanlar için ise Ayvalık’ta rüzgar sörfü ve yelken gibi aktiviteler sunulmaktadır.

Balıkesir Tatil Yerleri

Balıkesir Tatil Yerleri: Burhaniye / Ören

Ayrıca Balıkesir ilinin En güzel tatil yerlerinden biride Erdek ilçesidir. Bu ilçe Kapıdağ Yarımadası’nda yer almaktadır. İçerisinde sayısızca doğal, tertemiz sulara sahip koylar bulunmaktadır. Aynı zamanda Avşa ve Marmara adasıda son yıllarda oldukça popüler tatil yerleri arasında yerlerini almıştır.

Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir ilinin Erdek ilçesinin kurulu olduğu, bir kıstakla ana karaya bağlanan ve eski dönemlerde bir ada olan Marmara Denizi içindeki yarımadadır.

Balıkesir Doğa Yürüyüşleri

Balıkesir, doğa severler için de bir cennettir. Kaz Dağları (Ida Dağları), eşsiz manzaraları, yürüyüş parkurları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Kaz Dağları Milli Parkı, yürüyüşçüler ve doğa fotoğrafçıları için keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir. Ayrıca Ayvalık Adaları’nın yürüyüş rotaları da doğa severlere eşsiz deneyimler sunmaktadır.

Balıkesir Tatil yerleri için bir örnek vermek gerekirse Kazdağları uygun bir seçenek olacaktır. Bol oksijen deposu, Sağlık kaynağı olan kazdağlarında tatil yapmak herkese çok iyi gelecektir.

Kazdağları tatil yeri arayanlar için Güre ve Altınoluk ideal seçenekler arasında yer almaktadır. Edremit ilçesine bağlı bu iki tatil yeri yaz sezonunda büyük ilgi görmektedir. Kalabalıktan uzak bir tatil yeri arayanlar; Güre ve Altınoluk köylerini tercih edebilir. Ayrıca Akçay’a yakın konumda bulunan Zeytinli’de uygun seçenekler arasındadır. Fiyat bakımından da diğer yerlere göre oldukça ekonomiktir.

Edremit Kazdağları gezilecek yerler: Hasanboğuldu Mesire Alanı ve sütüven şelalesi, Pınarbaşı, Sarıkız Tepesi ve yatırı, Kazdağları seyir terası, Çamlı bel köyü ve Tahtakuşlar müzesi, Altınoluk kanyonu ve Mıhlı şelalesi görülmesi gereken yerlerdir. Ayrıca yakın konumda bulunan; Adatepe ve Yeşilyurt köyü’de seçenekler arasında bulunmaktadır.

Balıkesir Tarihi Mekanlar ve Yerler

Balıkesir aynı zamanda tarihi mekanlar ve yerler açısından da zengindir. Kyzıkos Antik Kenti, Daskyleion Antik Kenti ve Antandros Antik Kenti gibi önemli arkeolojik alanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgeler tarih meraklıları için ilginç geziler sunmaktadır. Ayrıca geçmişe yolculuk yapma fırsatınada sahip olunmaktadır. Daha fazla bilgi için Antik Kentler başlıklı makalemizi İnceleyebilirsiniz.

Balıkesir Tarihi Yerler

Zağnos Paşa Camii

Balıkesir’de yer alan başlıca tarihi yapılar arasında Antandros Antik Kenti, Daskyleion Antik Kenti, Zağnos Paşa Cami, Kirazlı Manastırı ve Kyzikos Antik Kenti bulunmaktadır. Liste oldukça fazladır. En bilindik yerleri ise alt bölümde listelenmiştir.

Balıkesir Tarihi Yerler;

 1. Zağnos Paşa Cami ve Türbesi,
 2. Karesi Türbesi,
 3. Karesi Kuva-yi Milliye Müzesi,
 4. Karesi Alacamescit ve Umurbey Camii,
 5. Erdek Kyzikos Antik Kenti,
 6. Erdek Kirazlı Manastırı,
 7. Erdek Palata Çeşmesi,
 8. Balıkesir Saat Kulesi,
 9. Balıkesir Mutasarıf Ömer Ali Bey Şadırvanı,
 10. Cunda Taksiyarhis Kilisesi Rahmi M. Koç Müzesi,
 11. Cunda Sevim Necdet Kent Kitaplığı,
 12. Ayvalık Saatli, Çınarlı, Hamidiye ve Hayrettin Paşa Camii,
 13. Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi,
 14. Ayvalık Ayazması,
 15. Kazdağları Tahtakuşlar Etnografya Müzesi,
 16. Kazdağları Sarıkız Türbesi Balıkesir’in en bilindik tarihi ve tursitik yerleri arasındadır.

Balıkesir Lezzetleri

Tatilinizi Balıkesir’de tamamlamak için bölgenin eşsiz lezzetlerini denemelisiniz. Zeytinyağlı yemekler, deniz ürünleri ve özellikle Ayvalık tostu, bu bölgede tadabileceğiniz lezzetlerden sadece birkaçıdır. Yerel restoranlar ve balıkçı köyleri, damak tadınıza hitap edecek birçok seçenek sunmaktadır. Her ilçenin kendine özgü bir yemek çeşidi bulunmaktadır.

Balıkesir Yöresel Lezzetleri Sıralamak gerekirse;

 1. Sura
 2. Peynirli Patlıcan
 3. Bigadiç Güveci
 4. Düğün Çorbası
 5. Susurluk Ayranı
 6. Edremit Köftesi
 7. Tirit
 8. Keşkek
 9. Balıkesir Mantısı
 10. Börülce Ekşilemesi
 11. Şevketi Bostan
 12. Kabak Çiçeği Dolması
 13. Ayvalık Tostu
 14. Saçaklı Mantı
 15. Rabisa
 16. Ada Köfte
 17. Karanfilli Ekmek
 18. Mafiş Tatlısı
 19. Kadayıf Dolması
 20. Zerde
 21. Höşmerim
 22. Sakızlı Dondurma
 23. Keşküllü Kemalpaşa
 24. Balıkesir Kaymaklısı
 25. Karadut Suyu
 26. Koruk Suyu
 27. Macaron Çayıdır.

Daha Fazla bilgiye Balıkesir’in Neyi Meşhur Başlığından İnceleyebilirsiniz.

Balıkesir, doğası, tarihi zenginlikleri ve lezzetleri ile Türkiye’nin vazgeçilmez tatil destinasyonlarından biridir. Balıkesir tatilinizde plajlarda rahatlayabilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, tarihi mekanları keşfedebilir ve enfes lezzetlerle tanışabilirsiniz. Tatil planlarınızı yaparken Balıkesir’i listenize eklemeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir