GÖKKEMER KAYASI

İda Madra Geopark içerisinde yer alan Gökkemer Kayası Balıkesir ili İvrindi ilçesinde yer almaktadır. Gökkemer (Deliktaş), İvindi yerleşim merkezinin 3 – 5 km kadar güneydoğusundadır. Sahada Alt Triyas yaşlı, genel olarak boz, alacali kahverenkli kumtași, metakumtașı, șeyl, çamurtaşi, melakonglomera, bazik volkanitier ve iperisinde değişik boyullarda Karbonifer-Permiyen yașh kireçlaşı bloklan igeren Karakaya Kompleksi yüzeylemektedir. Balıkesir Kaya tırmanış sahası Karbonifer-Pemiyen kireçtaşı blokları içerisinde gelişmiştir.

gökkemer kayası

Gökkemer kayası, İda Madra Jeoparkı‘nin simgesel bir karstik yapısıdır. Kemer daha önce var olan karstik mağaranın çökmesi sonucu oluşmuştur. Bu jeosit aynı zamanda tercih edilen bir tırmanma ve doğa sporları merkezidir. Bu özeliginden dolayı, yakın çevrede görülen jeomorfolojk gençleşmeye ayak uyduramayarak askıda (tünek) kalmıştır.

gökkemer kayası

Gökkemer doğal köprüsūnūn bulunduğu gençleșmenin çok hızlı olmasından dolayı yerde damlataşı veya benzer çökeller gelişmemiştir.

Gökkemer ve yakın çevresindeki gençlesme sonucu havalandima kuşağında askıda kalarak fosil aşamaya geçen doğal köprü büyük olasılıkla parçalanmış olmalıdır. Bugünkü görünüm parçalanmadan arta kalan bir şekile sahiptir.(ida madra)

Gökkemer Kayası Yürüyüş Parkuru

En güzel gezi noktalarından Gökkemer (Deliktaş), İvindi yerleşim merkezinin 3 – 5 km kadar güneydoğusunda yer almaktadır. İvrindi gezilecek yerler arasında bulunan deliklitaş, Manzarası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmakla kalmıyor, onlara doğasını ve temiz havasınıda sunuyor. Aileniz ve sevdikleriniz ile beraber hem keyifli bir gezi hemde doğa yürüyüşü için Gökkemer Kayası Yürüyüş Parkuru’nu tercih edebilirsiniz. Oldukça güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan Gökkemer kayası sizi manzarası ile büyüleyecek. Adeta manzaranın büyüsüne kapılarak mest olacaksınız.

gökkemer kayası

 

Ulaşım ve Diğer bilgiler

Gökkemer (Deliktaş), İvindi yerleşim merkezinin 3 – 5 km kadar güneydoğusunda yer almaktadır. Araç ile ulaşım oldukça kolaydır. Google Eart’tan konum bilgisinede ulaşablirsiniz. İvrindi merkezden sonra toprak yolu takip ederek ulaşabilirsiniz. Ayrıca giriş alanında aracınız için park alanıda bulunmaktadır. Aracınızı park ettikten sonra Gökkemer Kayası Yürüyüş Parkuru nu 300 metre kadar takip etmeniz yeterlidir.

otopark

 

Genel Görünüm

İvrinde ilçesinde yer alan Gökkemer Kayası, diğer bir adıyla deliklitaş inanımlaz bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Balıkesir gezilecek yerler arasında yer alan Gökkemer kayasını Gezi listenizin en başlarına ekleyebilirsiniz. Doğa Severlerin ve Sporcularında vazgeçilmezi olan deliklitaş yürüyüş haricinde, kaya tırmanışı içinde tercih edilmektedir.

Manzara

Manzara

Gökkemer Kayası

 

Diğer Gezi Önerileri