Faroe Adaları Nerede ?

Faroe Adaları, Kuzey Atlantik’te bulunan bir adalar birliğidir. Birleşik Krallık’ın 200 km kuzeybatısında yer almaktadır. Norveç ile İzlanda’nın arasında bulunan özerk bir ülkedir. Grönland ile beraber Danimarka Krallığının bir parçasıdır.

Faroe Adaları Nerede

Keçileri ile meşhur olduğu için “Keçi ülkesi” olarak da anılan Faroe Adaları’nda yaklaşık 50 bin kişi bulunmaktadır. Ayrıca 80 bine yakın keçi bulunmaktadır.

İzlanda ile İskoçya arasında kalan ve toplamda 18 adadan oluşan Faroe Adaları, tarih boyunca farklı krallıkların himayesinde kaldı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası bağımsızlığını ilan etse de danimarka hükümeti tarafından tanınması iki gün sonra tekrar Danimarka Krallığı’na bağlandı ve özerk bölge ilan edildi.

faroe adaları nerede

Faroe Adaları Hakkında

Kuzey Atlas Okyanusu’ndaki 18 adadan oluşan küçük ada grubu olan Faroe Adaları’nda sadece 52.889 kişi yaşamaktadır. Başkenti Tórshavn bile 13.891 kişi yaşamaktadır. Danimarka himayesinde olan bu coğrafya içişlerinde bağımsızken, dışişlerinde Danimarka’ya bağlı konumda. Üstelik Danimarka AB (Avrupa Birliği) üyesiyken Fareo Adaları AB üyesi değildir. Bunun yanında adalarda dünyada 60.000-80.000 kadar konuşanı olduğu tahmin edilen Fareoece ve Danca resmi dilleridir.

Söylentiye göre, bu adada yaşamaya başlayan ilk kişilerin inzivaya çekilmiş irlandalı keşişler olduğu düşünülmektedir. İskandinav kökenli insanların birçoğu MS 800 civarında adaları kolonileştiren Norveçli Vikinglerin torunlarıdır. 1814’e kadar Norveç krallığının parçası olan adalar, Kiel anlaşmasıyla Danimarka himayesine girdi.

Bir sonraki konu: Sonbaharda Gezilesi Yerler