Tarihi Cüneyt Köprüsü

Balıkesir ili Sındırgı ilçesinde yer alan Tarihi Cüneyt Köprüsü, Sındırgı ilçe merkezine oldukça yakın bir konumdadır. Cüneyt deresi ve tertemiz havasıyla Kertil Ormanı doğa yürüyüşü ve doğada dinlenmek isteyenlerin tercih edebileceği bir doğal bir bölgedir. Kendi ismiyle anılan dere üzerinde yer alan yol Trekking için idealdir. Cüneyt Köprüsü de hemen Cüneyt Deresi üzerinde yer alamktadır. Altından akan gürül gürül sular oldukça dinlendirici özelliktedir.

cüneyt köprüsü

Cüneyt Köprüsü hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; 15. yüzyılın ilk çeyreğinde yapıldığı düşünülmektedir. Tarihi Cüneyt Köprüsü 28.2 mm uzunluğunda ve tek gözlüdür. 2014 yılında Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü tarafından onarılmıştır.

cüneyt köprüsü

Köprüye ulaşım araç ile sağlanmaktadır. Sındırgı ilçe merkezinden yaklaşık olarak 15 dk. mesafede yer almaktadır. Cüneyt köprüsü tek gözlü bir köprüdür. Aslına uygun olarak restore edilmiştir. Tarihi köprü, ormanlık bir alanda, kendi ismiyle anılan dere üzerinde yer almaktadır. Ayrıca bu doğal güzellik kertil ormanının hemen yanı başında yer almaktadır. Haftasonları doğa yürüyüşü veya dinlenme amaçlı tercih edebilirsiniz. Ayrıca oldukça güzel fotoğraflarda çekebilirsiniz. Ek bir not vermek gerekirse; yazları cüneyt deresinde kuraklık nedeniyle su biraz azalmaktadır.

tarihi cüneyt köprüsü

 

Sındırgı veya yakın konumda gezilecek yerlere güzel bir örnektir, Tarihi Cüneyt Köprüsü. Aslına uygun olarak restore edilen bu köprüyü gidip görmenizde fayda var. Tertemiz havası ile Kertil Ormanı da sizlere eşlik edecektir. Ayrıca Balıkesirde yürüyüş parkuru arayanlar içinde oldukça idealdir. Bu parkurun ardından sizlere yine yürüyüş için Sındırgı Hisaralan İda Madra Jeoparkı tavsiye edilmektedir. Aileniz ve sevdikleriniz ile güzel bir haftasonu için değerlendirebilirsiniz.

Google Maps Konumu

Bir sonraki konu: Sındırgı Hisaralan İda Madra Jeoparkı