Sonbahar’da Gidilecek, Görülecek Yerler (Kısa tatil için 10 öneri)

Sonbahar; sarıdan kırmızıya dönen renklerin cümbüşünü izlemenin, ormanda uzun yürüyüşler yapmanın, yazın sıcağında keşfetmekten kaçındığımız yerlere doğru çıkılan yolculukların ve her şeyden öte huzurun mevsimi. Bazı yerler için “Yılın bu zamanı çok güzel oluyor” diyoruz ya, sıraladığımız bu 10 rota işte tam da bu cümleyi desteleyecek nitelikte. Hepsi de özenle seçilmiş bu rotalarda; önemli noktalar ve konaklama alternatifleri de yer alıyor. Geriye ise size hitap eden rotaları seçmek, yola koyulmak ve sonbaharın en keyifli halini yaşamak kalıyor. Sonbahar’ın son ayı olan Kasım bitmeden, gezilebilecek ideal 10 keşif rotasını ve konaklama alternatifleri seyahatseverler için derledik.

ABANT

ABANT

 

Sonbaharın en narin rotalarından biri olan Abant, aslında dört mevsim boyunca sunduğu güzelliklerle ziyaretçilerini büyülüyor. Tertemiz bir göl ve dağ havası almak isteyenler için bulunmaz bir rota olan Abant, Bolu Merkez’in 35 km güneybatısında yer alıyor. Abant, tamamen bir huzur köşesi. Burada doğayla başbaşasınız. Sabah lezzetli bir kahvaltı sonrası Abant Gölü’nün çevresinde yürüyüş yapabilir, bisikletle turlayabilir ya da fayton gezisi yapabilirsiniz. Göl üzerinde yapacağınız sandal gezisi de keyfinize keyif katacaktır.

 

YEDİGÖLLER

YEDİGÖLLER

Bolu’nun diğer bir yeryüzü cenneti olarak nitelendirebileceğimiz Yedigöller, sonbaharı yaşamak için biçilmiş kaftan. İstanbul’a yaklaşık 300 km. mesafede yer alan Yedigöller, isminden de anlaşıldığı üzere 7 gölün (İncegöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, Deringöl, Seringöl, Kurugöl ve Büyükgöl) bulunduğu bir bölge. Bu göller arasında doğa yürüyüşü yapmak ise Yedigöller’de yapılacak en güzel aktivitelerden biri. Sonbaharda büyüleyici renklere bürünen köknar, meşe, ıhlamur, gürgen ağaçları arasında ruhunuzu biraz enerji depolayabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı içerisinde yer alan şelale, gülen kayalar, dilek çeşmesi ve Pisagor ağacını görmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca milli parkın çıkışında yerel halkın açtığı tezgahlardan birkaç hediyelik eşya ve organik ürün satın alabilirsiniz.

 

SAFRANBOLU

SAFRANBOLU

Karabük ili sınırları içerisinde yer alan Safranbolu, 1994 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yerini aldı. Yıllara meydan tarihi konakları, şirin mi şirin sokakları, çarşısı ve 19. yüzyıl Türk toplum yaşantısını yansıtmasıyla Safranbolu, kısa zaman içerisinde görülmesi gereken değerlerimizden biri. Safranbolu’nun müzeye dönüştürülmüş tarihi konaklarını mutlaka görmeli, o gizemli sokaklarında fotoğraf makinizle kaybolmalı, çarşısında Safran çayı içmeli ve dönerken meşhur Safranbolu lokumundan kesinlikle almalısınız.

 

BİRGİ

BİRGİ

İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan Birgi, yüzyıllık tarihi konakları, sahip olduğu kültürel birikimi ve görülmesi gereken tarihi yapıları ile sonbaharda ziyaret edebileceğiniz rotalardan biri olarak çıkıyor karşımıza. ÇEKÜL Vakfı’nın kentlerin kültürlerini koruyarak yaşamlarını sürdürebilmeleri amacıyla yürüttüğü “7 Bölge 7 Kent” projesi kapsamında bulunan Birgi, kendine has mimarisi ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Konaklama Seçeneği: Birgi’de konaklama yapabileceğiniz seçenekler arasında daha çok butik oteller ve taş konaklar bulunuyor.

 

TİRİLYE

TİRİLYE

Bursa’nın nadide yerlerinden biri olan Tirilye, Marmara Bölgesi’nin en gözde rotalarından. Sonbaharda oldukça keyifli bir gezi vaadeden Tirilye’de, doğa ve tarihin tadını doyasıya çıkaracağınız birkaç gün geçirebilirsiniz. Tirilye’nin tarihi evleri arasında kaybolurken fotoğraf makinenizin yanında bulunmasına dikkat edin, zira göreceğiniz her bir kareyi ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Bu sonbahar tercihinizi Tirilye’den yana kullanacaksanız eğer; Taş Mektep’i mutlaka görmeyi ve Çamlı Kahve’de asırlık çınar ağaçlarının bir kahve içmeyi sakın ihmal etmeyin.

Konaklama Seçeneği: Tirilye’de yer alan pansiyon ve butik oteller, oldukça huzurlu bir konaklama vadediyorlar.

 

SİNOP

SİNOP

Yakın bir zamana kadar Sinop, özellikle yaz aylarında tercih ediliyordu. Ancak tarihi ve doğal güzellikleri öyle bir nam yaptı ki, dört mevsim boyunca ziyaretçi ağırlayan şehirlerimizden biri oldu. Sinop’ta sizi dolu dolu bir gezi beklediğini söyleyebiliriz. Yazın serinlemek için tercih edilen Türkiye’nin tek fiyort oluşumu olan Hamsilos Koyu, bu mevsimde yerini doğa yürüyüşçülerine bırakıyor. Erfelek Şelaleleri eşsiz bir şekilde çağlarken, İnceburun Feneri selam veriyor Karadeniz’in hırçın dalgalarına. Tarihi Sinop Cezaevi ve Sinop Kalesi’nde şehrin tarihi izlerinin peşini sürerken, bir yandan da guruldayan mideniz sizi balık restoranlarına doğru götürüyor. İşte sizi Sinop’ta böyle bir sonbahar bekliyor. Unutmadan, meşhur Teyzenin Yeri’nde mantı yemeden Sinop’tan dönmeyin deriz.

Konaklama Seçeneği: İyi bir şehir keşfinin başlangıç noktası, o şehrin merkezidir hiç şüphesiz. Dolayısıyla tercihinizi yaparken mutlaka şehir merkezinde yer alan otellerden birini tercih edin.

 

BEYPAZARI

BEYPAZARI

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan, Anadolu kültürünü en iyi şekilde yansıtan, tarihi eserleri, zengin mutfağı ve sıcakkanlı insanları ile Beypazarı, Ankara’nın gözbebeklerinden biri. Bu sonbahar rotanızı Beypazarı’na çevirecek olursanız eğer, kendinizi bir masal diyarında hissetmeye hazır olun. Zira sıra sıra dizilmiş ahşap evlerin arasında kaybolacak, o lezzetli yemeklerin tadına varırken kendinizi kaybedeceksiniz. Beypazarı’nın 200 yıllık tarihi çarşısı, görülmesi gereken ilk noktalardan biri. Bununla birlikte panoramik bir fotoğraf turu da yapılması gerekenlerden. 80 katlı baklava başta olmak üzere Beypazarı’nın meşhur lezzetlerini denemeyi de ihmal etmeyin. Son olarak dönerken, leziz Beypazarı kurusundan almayı da unutmayın deriz.

Konaklama Seçeneği: Beypazarı’nda, bölgenin mimari özelliklerini yansıtan çok sayıda tarihi konaklarda hizmet veren otel bulunuyor.

 

UZUNGÖL

UZUNGÖL

Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden biri Uzungöl. Sonbaharda ziyaretçilerini müthiş doğal güzelliklere buluşturan Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunuyor. Özellikle doğa aktiviteleri ve büyüleyici göl manzarasıyla ön plana çıkan bu güzel beldede; başta Haldizen Yaylası olmak üzere yaylaları keşfedebilir, göl kenarında doğa yürüyüşü yapabilir ve jeep safari ile Uzungöl’ün kalan güzelliklerini eğlenceli bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Konaklama Seçeneği: Uzungöl’de konaklama seçeneği oldukça fazla. Bütçenize ve kriterlerinize göre bir alternatif bulmakta zorlanmayacaksınız. Lüks otellerden küçük ve mütevazı motellere kadar bir sürü seçenek bulunmaktadır.

 

KAPADOKYA

KAPADOKYA

Doğanın tüm cömertliğini sergilediği eşsiz bölgelerimizden biri Kapadokya. İç Anadolu Bölgesi’nde, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri’nin bazı bölümlerini kapsayan Kapadokya, kültürel ve tarihi zenginliklerin buluştuğu bir yer. Sonbaharda gezginleri büyüleyici görüntülerle buluşturan Kapadokya’da, peri bacaları, balon turu ve gün batımına karşı şarap içme ritüeli kesinlikle olmazsa olmazlardan.

Konaklama Seçeneği: Kapadokya özellikle mağara otelleriyle ün yapmış bir yer ve bu anlamda konaklama seçenekleri de bir hayli fazla. Ancak Ürgüp ve Göreme’nin konaklamak için en doğru adresler olduğunu söyleyebiliriz.

 

ADATEPE

ADATEPE

Kazdağları’nın gizemli dünyasında saklı kalmış köylerden biri Adatepe. Dünya üzerinde en fazla oksijen oranına sahip 2. bölge olan Kazdağları’nın en güzel köylerinden biri olan Adatepe, sonbaharda içinizi huzurla dolduracağınız, kaliteli uykulara yatacağınız ve organik beslenmenin ne demek olduğunu anlayacağınız bir rota olacak sizler için. Adatepe’ye gittiğinizde; fotoğraf makineniz elinizde köyü turlamayı, Zeus Altarı’na çıkıp Edremit Körfezi’nin görkemli manzarasını izlemeyi ve enfes zeytinyağlarından almayı ihmal etmeyin.

Zeus Altarı Konum Bilgisi

Konaklama Seçeneği: Adatepe, oldukça küçük bir köy olduğu için konaklama seçenekleri de sınırlı. Daha çok küçük taş evlerden oluşan butik oteller hizmet veriyor.

Sonbahar’da Gidilecek, Görülecek Yerleri keşfettikten sonra, bir sonraki konu olan [Ankara’ya Yakın 9 Muhteşem Tatil Rotası] için hazır olun. [Sonraki Konuya Gitmek İçin Tıklayın]