Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü

Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan Boğaz Köprüsü 1964 Yılında Yapılmıştır. Alibey (Cunda) adası ile Lale adası arasında yer almaktadır. Boğaz Köprüsü denildiğinde akla ilk gelen Boğaziçi köprüsü olsa da araştırmalar sonucu ilk boğaz köprüsünün 1964 yılında inşa edilen Cunda Köprüsü olduğu anlaşılmıştır.

Cunda boğaz köprüsü

54 metre uzunluğundaki Cunda Boğaz Köprüsü, her iki yanındaki ’Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü’ yazılı tabelaları ile ilgi çekmektedir. Tatile gelen vatandaşlar bu köprünün üzerinde durup bol bol hatıra fotoğrafı çekmektedir. Ayrıca Köprü’den olta atan amatör balıkçılarıda görebilmek mümkün.

Ayvalık‘a gelipte Boğaz köprüsünden geçmeyen yoktur. Herkes bilir. Bilmeyen ve Ayvalık’a ilk defa gelenler ise köprüden geçerken Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü yazılı Tabelasını görünce bi hayli şaşırmaktadır.

Lale Adası (Dolap) Ayvalık ile Cunda arasında yer almaktadır. Küçük bir adadır.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

Ayvalık ile Lale adası ulaşım yine köprü ile sağlanmaktadır. Cunda Adası’na karayolu ile ulaşabilmek için ilk önce Lale Adası’ndan geçilmektedir. Günümüzde Cunda Adası’na gidebilmek için iki köprüden geçmek gerekiyor. Eskiden sadece bir köprü ile ulaşım sağlanmaktaydı. Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi tarafından Ayvalık’a yeni bir köprü yapıldı. Geçtiğimiz senelerde yapımı tamamlanan bu yeni köprünün adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ismiyle açıldı ve kullanıma sunuldu.

ayvalık sevgi yolu

Köprünün olmadığı zamanları merak edenler için bu alanda asfalt düz bir yol bulunmaktaydı. Sağınız solunuz deniz ortası yol bu şekilde düşünebilirsiniz. Bu yolun adı da Sevgi Yolu’dur. Köprü yapıldıktan sonra Ayvalık iç denizi için su sirkülasyonu artmış oldu. Tabi yeni köprü tartışmalarıda beraberinde getirdi. Önceki halinden mennun olanlar oldukça fazlaydı. Yeni halini beğenenlerde çoğunlukta böyle olunca Ayvalıkta köprü tartışma konusu olmuştur.

Cunda adası ulaşım

Ayrıca Cunda adasına deniz yolu ile ulaşabilmekte mümkündür. Ayvalık içerisinden hareket eden vapurlar ile Cunda adası’na sağlayabilirsiniz. Ayrıca daha kısa ve daha hızlı bir şekilde.

Kısacası Cunda adası’na yolculuk ederken iki köprüden geçiş yapıyorsunuz. İlki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, diğeri ise Türkiyenin ilk Boğaz Köprüsü’dür. Son bir not vermek gerekirse iki köprü geçişide ücretsizdir. 🙂

 

Ayvalık’tan daha fazla makale için tıklayınız.

İlgili Makaleler