Birçok İstanbullu hafta sonu tatillerini şehrin kalabalığından uzaklaşarak geçirmekten yana kullanıyor. Dinlenmek ve keyifli vakit geçirebilmek isteyenler istanbul’a yakın gezilecek yerler arayışı içerisine girmektedir. İstanbul a yakın, gidebileceğiniz özel yerleri sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. İstanbul’a yakın gezilecek en iyi 5 yeri keşfetmeye hazırsanız başlıyoruz.

1 – YEDİGÖLLER BOLU

YEDİGÖLLER

Bolu’nun diğer bir yeryüzü cenneti olarak nitelendirebileceğimiz Yedigöller, sonbaharı yaşamak için biçilmiş kaftan. İstanbul’a yaklaşık 300 km. mesafede yer alan Yedigöller, isminden de anlaşıldığı üzere 7 gölün (İncegöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, Deringöl, Seringöl, Kurugöl ve Büyükgöl) bulunduğu bir bölge. Bu göller arasında doğa yürüyüşü yapmak ise Yedigöller’de yapılacak en güzel aktivitelerden biri. Sonbaharda büyüleyici renklere bürünen köknar, meşe, ıhlamur, gürgen ağaçları arasında ruhunuzu biraz enerji depolayabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı içerisinde yer alan şelale, gülen kayalar, dilek çeşmesi ve Pisagor ağacını görmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca milli parkın çıkışında yerel halkın açtığı tezgahlardan birkaç hediyelik eşya ve organik ürün satın alabilirsiniz.

2 – İĞNE ADA KIRKLARELİ

İĞNEADA

İstanbul’dan yaklaşık 222 kilometre uzaklıkta konumlanan İğneada, şehir hayatının gürültüsünden ve egzozundan kaçış noktası. Istranca Dağları’nın yeşili ve Karadeniz’in mavisi bir araya gelip doğanın en güzel halini sunuyor.

Ev sahipliği yaptığı longoz ormanları, korunması gereken çok değerli bir ekosistem. Birçok farklı türde bitkiye ev sahipliği yapıyor. Eğer longoz ormanları arasında doğa yürüyüşüne çıkacaksan bu özel doğayı korumak için çok dikkatli olman gerektiğini tekrar hatırlatayım.

İğneada tatilinde denize girmek istersen de çok şanslısın. İğneada’nın bembeyaz kumsalları ve masmavi denizinde keyifli vakit geçirebilirsin.

3 – KIYIKÖY KIRKLARELİ

KIYIKÖY

Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunan Kıyıköy’e 2 saat 40 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsin. Küçük ve tatlı bir sahil kasabası olan Kıyıköy’ün çevresi ormanlarla çevrili ve tertemiz bir havası var. Küçük bir köy olmasına rağmen sunduğu huzurlu ortam oldukça büyük.

Hayatında tüm olup bitenleri unutmak ve kendini bambaşka bir yerde hissetmek istersen kesinlikle trekking eşyalarını yanına almalısın. Trekking dışında aktiviteler ararsan geçimini balıkçılıkla sağlayan halkla birlikte balık tutabilir, dere kenarında piknik yapabilir ve Aya Nikola Manastırı’nı gezebilirsin.

Kıyıköy’de denize de girebilirsin ama Karadeniz olduğu için dikkatli olmanızda fayda var. Eğer su çok dalgalıysa risk almaman daha iyi olur. Falezler arasına gizlenen Selvez Koyu’nu keşfedebilirsen oranın denizi aşırı derecede sakin.

4 – SAPANCA SAKARYA

SAPANCA GÖLÜ

İstanbul’da sadece 2 saatlik bir araç yolculuğu kadar uzak olan Sapanca Gölü, sana şehrin tüm stresini unutturacak. istanbul’a yakın gezilecek yerler arasında yer alan Sapanca Gölüne, Erken saatte yola çıkarak 16 kilometre uzunluktaki gölün kenarında kahvaltıyla güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Piknik yapmaya bayılanlardansan göl çevresindeki piknik alanlarını değerlendirebilirsin.

Eğer hava güzelken gidersen göl üzerinde kano turuna mutlaka çıkmanı öneririm. Hele bir de romantik bir tatil için gittiysen kano turu bu romantikliği iki katına taşıyor benden söylemesi. Günübirlik gidilebilecek yakınlıkta ama bir gece konaklamayı da düşünebilirsin. Sapanca otelleri göle yakın konumlandığı için harika manzaralara uyanabilirsin. Özellikle kışın Sapanca Gölü’ne gitmeyi tercih edersen otelde şömine başında keyifli dakikalar geçirebilirsin.

5 – KANDIRA KOCAELİ

KANDIRA

Kocaeli’ne bağlı Kandıra ilçesi, doğal güzellikler açısından İstanbullulara güzel bir tatil alternatifi olabilmketedir.

İlçe merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadır. Sakin bir kamp yapma özlemi içinde olanlara eşsiz bir seçenektir. Ayrıca Sarısu, büyüleyici bir güzelliğe sahip olup, mutlaka görülmesi gereken Kandıra nimetlerindendir.

Kefken bölgesine de uğrarsanız sizi yapısıyla büyüleyecek bir oluşumla daha karşılaşacaksınız, Pembe Kayalar, güneş ışınları ile etkileyici bir görsel şöeln sunmaktadır.

İstanbul’a yakın tatil yerlerinden biri olan Kandıra, İstanbul’dan 146 kilometre mesafede bulunmaktadır. Özellikle bahar aylarında tercih edilmektedir.

Bir sonraki konu: Sonbahar’da gidilecek, görülecek yerler listesi.