Panaya Kilisesi Cunda Adası

panaya kilisesi

Panaya Kilisesi, Balıkesir ili Ayvalık ilçesine bağlı Cunda adası’nda yer almaktadır. Panayia Kilisesi, Panaya Kilisesi, Panagia Kilisesi gibi isimleri bulunmaktadır. Günümüzde harabe hâlinde olan eski bir Rum Ortodoks kilisesidir.

Panaya Kilisesi, Meryem’in ölümüne atfedilen ve o dönem Cunda’nın Katedral Kilisesi konumundaydı. Panaya Kilisesinin inşa tarihi bilinmemekle birlikte, kaynaklarda bilinen en eski bahsi 1793 yılına aittir. 1821’de Yunan İsyanı sırasında hasar görmesinin ardından, 1834 civarına kadar süren çalışmalarla yeniden inşa edilmiştir.

panaya kilisesi

1865’te kasabadaki diğer kiliselerle birlikte Panayia Kilisesi‘ne de bir çan kulesi eklenmiştir. 1873’te tamamlanan Taksiyarhis Kilisesi, Cunda’nın Katedrali hâline getirildi. Panayia Kilisesi zaman içerisinde harabeye dönüşerek kullanılmayacak hâle geldiği gerekçesiyle, 1834 civarında tamamlanan yapıya benzer bir şekilde yeniden inşa edilmesine yönelik 1882’de yapılan talep üzerine, 1883’te tamamlanan çalışmalar sonucunda aynı arsa üzerinde yeniden inşa edildi.

panaya kilisesi

Panaya Kilisesi, Cumhuriyetin 1923’teki ilanı sonrasında atıl hâle geldi. 1944’te gerçekleşen depremde ağır hasar gören bina, 1954’te yıkıldı. Kilisenin bulunduğu arsada günümüzde, enkaz yığınından oluşan bir harabe yer almaktadır.

Ayvalık’ta hemen hemen her mahallede rum dönemine ait kiliseler bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı restore edilmiş olsada büyük bir kısmı zamanla yok olmuştur. Bugün günümüzde hala ayakta durmaya çalışan bir çok tarihi yapı bulunmaktadır.

Panaya Kilisesi, Konum olarak Cunda Aşıklar Tepesi’nin hemen alt sokağında yer almaktadır. Gezilerinizde Yel Değirmeni ve Sevim Necdet Kent Kitaplığı’nı da mutlaka eklemelisiniz. Cunda’nın tarihi sokaklarında yer alan bu yapıları keşfetmek oldukça güzel bir duygudur.

Ayvalık’ın bu güzel Tarihi Mimarisini keşfettikten sonra, bir sonraki konu olan [Taksiyarhis Anıt Müzesi] için hazır olun. [Sonraki Konuya Gitmek İçin Tıklayın]

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir