Hamidiye Camii

hamidiye camii ayvalık

Hamidiye Camii, Ayvalık Sakarya Mahallesi’nde yer alır ve 19. yüzyıl eserlerindedir. Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılan cami kare planlı tasarlanmış olup, inşaatında kırmızı taş kullanılmıştır.

Ayvalık Merkez’de yapacağınız tatil sırasında Hamidiye Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Zamana meydan okuyan cami, muazzam mimarisiyle sizler için güzel bir gezi önerisi olacaktır.

hamidiye camii ayvalık

Ayvalık Gezilecek Camii ler arasında yer alan Hamidiye Camii Sakarya Mahallesi, Atatürk Bulvarı üzerinde konumlanmaktadır. XIX. yüzyılda Osmanlı Dönemi’nde yaşayan Müslüman nüfus için yapılmıştır. Ayrıca zamanında tek camii olma özelliği taşımaktadır. Görselde ön bölümde yer alan yapı günümüzde Ayvalık Belediye binasıdır. Zamanında Yorgola han olarak kullanılmıştır. Hemen arakasında Sakarya camii olarak bilinen Hamidiye camiisini görebilirsiniz. Konumu ve yeri oldukça güzeldir. Bu tarihi yapıyı yerinde gidip görmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayvalık’ta bulunan tarihi yapıların ve özellikle kiliselerin listesi oldukça fazladır. Çevredeki küçük kiliselerle ibadet yerleri dışında, Ayvalık’ın merkezinde çok sayıda kilise bulunmaktadır. Bunlardan bazıları günümüzde cami olarak varlığını sürdürmektedir.

Bir sonraki konu: Taksiyarhis Anıt Müzesi Ayvalık

İlgili Makaleler