Evcil Hayvanla Seyahat Etmek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ailemizin bir ferdi olan evcil hayvanlarımızı bazı seyahatlerimizde yanımızda alabiliyorken maalesef bazılarında onları bırakmamız gerekebiliyor. Bu durum bazen tatil için gideceğimiz tesisin evcil hayvan kabul etmemesi yüzünden bazen de yurt dışı seyahatlerinde ülkelerin uzun prosedürleri yüzünden oluyor. Özel aracınızla çıktığınız her seyahatte evcil hayvanınızı yanınıza alabilirsiniz. Ancak uçaklarda, otobüslerde, trenlerde veya gemilerde durum biraz değişiyor. Özel aracınızla seyahat edemediğiniz zamanlarda yapılacak ilk adım hep seyahatinizi hangi ulaşım aracıyla yapacaksanız firma ile iletişime geçip evcil hayvan kabul edip – etmediklerini öğrenmekle başlıyor. İkinci adım ise evcil hayvanınız için ne tür rezervasyonların yapılması gerektiğini ve seyahat edebilmesi için ne gibi ayarlamaların yapılması gerektiğini öğrenmenizle devam ediyor.

Evcil Hayvanla Uçak Yolculuğu

Evcil Hayvanla Uçak YolculuğuSivil havayolu firmalarının her birinin evcil hayvan taşıma prosedürleri değişiklikler gösteriyor. Her havayolu firması kendi internet sitesinde evcil hayvan ile seyahat koşullarını ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Genel olarak da havayolu firmaları yurt içi uçuşlarda kabin içine kuş, köpek ve kedi gibi hayvanları 55x40x20 cm ölçülere sahip kafes veya kutularda olması şartı ile kabul ediyor. Bu taşıma da tabi ki ek ücrete tabi oluyor.
Örneğin bu konuda Pegasus Havayolları’ndaki prosedür şu şekilde; kedi, köpek ve kuşun 55x40x20 cm ölçülere sahip kafes veya kutuda olması kaydıyla toplam ağırlığın en fazla 8 kg olmasının gerektiğini söylüyor. Bu taşımanın ek ücret karşılığında kabin içinde yapılabileceğini de belirtiyor. Ancak; 8 kg’ın üstündeki evcil hayvanlar için durum değişiyor. Bunlar kargo ambarında seyahat edebiliyorlar. Evcil hayvanınız ve siz, Pegasus Havayolları ile yolculuk yapacaksanız firma sizden çağrı merkezini arayarak beraberinizde taşımayı planladığınız evcil hayvanınız için mutlaka rezervasyon yaptırmanızı da istiyor. Yurt dışı uçuşlarında ise; İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar ülkeleri yurt dışından canlı hayvan kabul etmiyor. Bu nedenle evcil hayvanlarınızın bu ülkelere seyahatlerini gerçekleştiremiyorlar.

Evcil Hayvanla Uçak YolculuğuTük Hava Yolları ve Anadolu Jet ise bu konudaki prosedürlerini yine ayrıntılı bir şekilde internet sitelerinde aktarmışlar. Verdikleri bilgiye göre; (taşınamayacağı belirtilmiş hayvanlar dışında) evcil hayvanlarınızı beraberinizde götürebilirsiniz. Bunun için evcil hayvanınızın geçerli bir aşı ve sağlık sertifikasının bulunması, giriş izinleri ve transit ülkeler tarafından istenen diğer belgelerin de tam olması şartıyla. Uçaklarda, hem yolcu kabinlerinde hem de kargo kompartımanlarında; sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlar (saka kuşu, muhabbet kuşu, kanarya) evcil hayvanlar taşınabiliyor. Kabin içerisinde taşınacak evcil hayvanların kafes veya çanta boyutu 23x40x55 cm olmalı. Ayrıca kafes veya çanta birlikte toplam ağırlığının da 7.99 kg’dan yukarı olmaması gerekiyor. Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 7.99 kg’ı geçiyorsa kargo kompartımanında taşınıyor. Evcil hayvanlarınızın rezervasyonunu da; uçuş saatinizden en geç 6 saat öncesine kadar yapılmış ve onaylı olmuş olması gerektiği de belirtmekte. Ayrıca belirtilen önemli bir diğer detay da; sizinle birlikte taşınacak olan evcil hayvanınızın, sizin serbest bagaj hakkınıza dahil olmadığı ve onun ek ücrete tabi olduğudur.
Bu ayrıntılar firmaların belirtmiş olduğu maddelerden sadece birkaçıdır. Detaylı bilgi için mutlaka uçuş yapacağınız firmalarının internet sitelerinde yayınladıkları evcil hayvanla uçak yolculuğu bilgilerini içeren sayfayı dikkatlice okuyun.

Evcil Hayvanla Otobüs Seyahati

Evcil Hayvanla Otobüs YolculuğuEvcil hayvanlarla otobüs seyahati prosedürleri de firmadan firmaya değişiyor. Otobüs firmalarının hepsi evcil hayvanınız ile seyahat etmenize izin vermeyebilir, uygun boyutlardaki kafes ya da kutuya sahip olsa dahi yanınıza almanıza izin vermeyebilirler. Bazen de uygun boyutlardaki kafes veya kutudaki hayvanınızı bagaj bölümünde olması şartı ile otobüse alabiliyorlar. Tüm bu ihtimaller doğrultusunda firma ile iletişime geçin.

Evcil Hayvanla Tren ya da Gemi Seyahati

Evcil Hayvanla Tren YolculuğuTren ve gemi için de evcil hayvan taşıma prosedürleri farklılaşmaktadır. Her ihtimale karşı yine seyahat acentenizi mutlaka arayarak konu hakkında detaylı bilgi edinmeye çalışın. Tren vagonların içinde hayvanlara müsaade etmeyebilir ancak kafes içinde kabul edebilirler. TCDD evcil hayvanların bagaj olarak kafes içerisinde seyahat etmesine izin veriyor. Yine de yolculuğa çıkmadan önce TCDD’den yolculuğunuzda evcil hayvanınızın kabul edilip – edilemeyeceğini mutlaka teyit edin ki kötü bir sürprizle karşılaşmayın. Bazı gezinti gemileri ve yolcu gemileri evcil hayvanları kabul etmektedir. Yolculuğunuzdan önce gemi şirketi veya seyahat firmanızdan tam ve doğru bilgileri edinin. Burada bir de dip not belirtmek isteriz. Gemi seyahatleri birçok insan için sıkıntılı geçmekte. Özellikle de deniz biraz kötüyse mide bulantısı ile baş etmek zor olabilir. Aynı durum evcil hayvanınız için de geçerli. Eğer evcil hayvanınız da seyahat sırasında mide bulantısı meydana geliyorsa ya da olabileceğinden şüpheleniyorsanız uygun tedavi için yola çıkmadan önce mutlaka veteriner hekiminize başvurun.

Evcil Hayvanla Araba Yolculuğu

Evcil Hayvanla Araba YolculuğuEvcil hayvanınızla seyahat etmenin en keyifli olanı bu olsa gerek. Ancak hayvanınız arabada yolculuk yapmaya alışık değilse yolculuktan önce onu bu duruma biraz alıştırmak için arabayla ara ara birkaç küçük tur atın. Araba ile seyahatte kediler için en güvenli yöntem ona ait olan taşıma kabında seyahat etmesi.
Köpekler ise genellikle kafes yerine serbestçe araçta daha rahat seyahat etmekte. Ancak bu noktada da size bir dip notu hatırlatmak isteriz. Hayvanların araba hareket halindeyken başlarını pencereden dışarı çıkarmalarına izin vermeyin. Çünkü bu şekildeki yolculuk anında toz partikülleri bir incinmeye veya enfeksiyon kapmalarına neden olabilir. Ayrıca akciğerlere çekilen soğuk hava da hastalıklara sebebiyet verebilir.

Evcil Hayvanla Araba YolculuğuOnlarla uzun bir araba yolculuğu yapacaksanız her iki saatte bir atıştırma, egzersiz ve dinlenme molaları verin. Ana yemek öğününü ise günün sonunda vermeyi ihmal etmeyin. Yolculuk sırasındaki beslenmede evcil hayvanınız için en uygun olanı kuru mamadır. Ve unutmadan, birkaç dakikalık işinizi halletmek için aracınızda hayvanınızı bırakıp çıkacaksanız sıcak günlerde park etmiş bir arabanın içindeki sıcaklığın sadece dakikalar içinde tehlikeli boyutlara yükselebileceğini ve evcil hayvanınızın sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybedebileceğini sakın unutmayın. Bu noktada onun kendine zarar vermeyecek şekilde ayarlanarak camların bir miktar açılması ve hava sirkülasyonun sağlanması yeterli olacaktır.

Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle