BALIKESİR İLÇELERİ

Alfabetik sırasına göre Balıkesir İlçeleri: Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi,Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluktur.

balıkesir ilçeleri

Balıkesir, Marmara bölgesinin en önemli ve yüzölçümü bakımından en büyük şehirlerinden birisidir. Büyükşehir statüsünde olan Balıkesir ilçeleri toplamı 20 dir. Özellikle deniz kenarında bulunan ilçelerinden olan Ayvalık, Burhaniye, Edremit ve Erdek ilçeleri deniz turizmi açısından Balıkesir’in en önemli ilçeleri sayılmaktadır.

Balıkesir ilinin plakası kodu 10 dur. Balıkesir ilinin ilçe sayısı 20, Balıkesir ilinin mahalle sayısı 1131 dir. Dafa fazla bilgi için Tüik ulaşabilirsiniz.

Balıkesir ve ilçelerinde eski tarihi yapılardan tutun görkemli, nefes kesen yerler ve yöresel ürünler için Balıkesir’in neyi meşhur? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

BALIKESİR NÜFUSU

İl Nüfusu: 1.257.590 (2022 sonu). İlin yüzölçümü 14,583 km2’dir. İlde km2’ye 86 kişi düşmektedir. (Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe: Karesi’dir) Güncel Nüfus Değerleri (TÜİK 6 Şubat 2023 verileri)

İlde yıllık nüfus artış oranı %0,56 olmuştur. Nüfus artış oranı en yüksek ve en düşük ilçeler: Marmara (%4,37)- Kepsut (-% 3,45)

TÜİK verilerine göre 20 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 1131 mahalle bulunmaktadır. (6 Şubat 2023 )